Povolení pro další provoz zbývajících tří jaderných bloků Dukovan musí ČEZ získat v letech 2016 a 2017.
To bude jeden z hlavních úkolů nového ředitele Dukovan Miloše Štěpanovského, jenž elektrárnu řídí od 1. ledna. Ve funkci vystřídal Jaroslava Jakuba, který ve firmě ČEZ zůstal jako projektový manažer.
Dukovany pokrývají celou jednu pětinu tuzemské spotřeby elektřiny.
Dukovanská elektrárna musí Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) v žádosti o další licence prokázat, že vyhovuje přísnějším požadavkům na bezpečnost, nastaveným po havárii japonské elektrárny Fukušima.
Bez platné licence by blok musel být odstaven. „Protože by neměl, když to řeknu lidsky, platnou technickou kontrolu," vysvětlil nový ředitel Dukovan. Žádost o licenci pro první blok musí elektrárna podat nejpozději v září. Licenci pro provoz druhého bloku má ČEZ do konce roku 2016, u zbývajících dvou bloků povolení vyprší 31. prosince 2017.
Do podání žádosti o licenci musí být u každého bloku dokončena technická opatření na zvýšení jeho odolnosti proti extrémním výkyvům počasí a zemětřesení, která vyplynula ze zátěžových testů po havárii japonské jaderné elektrárny ve Fukušimě v roce 2011. Dohromady budou tato opatření v Dukovanech stát kolem miliardy korun mezi ně patří i stavba odolnějších nižších věží pro chlazení bezpečnostních systémů.
První blok je podle ředitele Štěpanovského už v podstatě technicky připraven. Energetici ale musí v dokumentaci obsahující velké množství analýz také prokázat, že po úpravách toto zařízení skutečně beze zbytku odpovídá novým bezpečnostním standardům. „Tam nás čeká ještě hodně práce. V některých oblastech se naše úsilí bude muset hodně zvýšit," řekl Štěpanovský, který v posledních sedmi letech řídil Jadernou elektrárnu Temelín. S dukovanskou elektrárnou ale byla jeho profesní dráha předtím spojena více než dvacet let.
„V Dukovanech jsem začínal jako čerstvý absolvent technické univerzity v roce 1982," zavzpomínal. Tehdy se stal členem týmu, který spouštěl tuto první českou jadernou elektrárnu do provozu. „Celé to období byla asi největší škola, protože člověk měl možnost dostat se až do všech technických detailů," uvedl Štěpanovský. Později v Dukovanech pracoval na dalších pozicích a v roce 2004 se tam stal ředitelem.
Do Dukovan se Štěpanovský nyní vrátil v roce, kdy elektrárna vstupuje do třicátého roku provozu a podle původního projektu by měla být na konci životnosti. Na starost tedy bude mít její pomyslný nový start.
VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)