VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dům v Telči památkář zachránil. Zámek v Brtnici ovšem chátrá dál

Brtnice, Telč - Historický dům v Palackého ulici v Telči, který je v těsné blízkosti pohádkového náměstí, prošel v posledních letech celkovou rekonstrukcí. Jde o rozlehlý objekt v těsné blízkosti kostela a věže svatého Ducha. Dům vlastní Pavel Jerie, památkář, který se o obnovu domu velkou měrou zasadil.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Historie. Zrekonstruovaný dům v těsné blízkosti historického centra v Telči bojuje v soutěži Patrimonium pro futuro.Foto: NPÚ/archiv

„Všechny úpravy respektují skutečnost, že se jedná o obnovu historické architektury s přímou vazbou na památkově chráněné území Telče,“ pochválila majitele ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) v Telči Martina Indrová.

Jde o jednoposchoďový dům o sedmi okenních osách. Vstupní síň a průjezd jsou zaklenuty valenými klenbami, v zadním traktu se nachází místnost s křížovou klenbou. Součástí domu jsou původní sklepy. Vystavěn byl při přestavbě bývalého špitálu v šestnáctém století.

Záchrana objektu byla zahájena v červnu 2014. Součástí byly i sondy, které odkryly stropní konstrukci. V letech 2015 až 2016 se uskutečnila celková obnova domu, při které byly odkryty trámové stropy v přízemí i patře a bylo otevřené zazděné gotické okno.

„V celém domě byly rehabilitovány interiéry, konzervovány a doplněny historické omítky a rekonstruovaná starší pokojová výmalba místností v patře. Původní konstrukce pavlače se nedochovala,“ popsala Indrová. Nová pavlač je tedy vystavěná dle posledních doložených pozůstatků.

MĚLY BY BÝT PAMÁTKY V ČESKÉ REPUBLICE PŘÍSNĚJI CHRÁNĚNY?Na Vysočině odpovídalo na patnáctou otázku volebního auditu Deníku 57 respondentů. Celých 63 procent z nich je přesvědčeno, že památky by měly být v ČR přísněji chráněny. Zbývajících 37 procent odpovídajících si naopak myslí, že památky v ČR by neměly být přísněji chráněny. Osm dotazovaných uvedlo, že tuto otázku nedokážou posoudit.
63%

Objekt slouží pro trvalé bydlení a památkáři ho nominovali v letošním roce na Cenu Patrimonium pro futuro. Smyslem ceny je upozornit na pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče, ukázat, co se povedlo, a ocenit ty, kteří se o to zasloužili.

O několik desítek kilometrů dál, v Brtnici, stojí zámek. Ten poznamenaly v posledních dvaceti letech rozsáhlé vlastnické spory. Před dvěma lety skončil zámek konečně v rukou jediného majitele, Olega Rybnikáře. Ten přiznal, že by zámek potřeboval v první fázi opravy minimálně za sto milionů. V dalších fázích, už za provozu zámku, by si potom postupně vyžádal opravy za dalších téměř tři sta milionů.

„Za poslední roky se podařilo na opravu střech získat sedm milionů korun a je to výrazné zlepšení. Do zámku již nezatéká a dřevomorka se přestala šířit. Když se podaří udělat okna, tak se bude moci temperovat a postupně oživovat interiéry,“ dodal Rybnikář k tomu, proč jsou nová okna nezbytnou aktuální investicí do zámku. Rád by na zámku v brzké budoucnosti viděl minipivovar, restauraci, vinárnu, ubytování či školicí středisko.

Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy:

Ano, vždyť jsou to nejcennější dary, co tady máme po našich předcích. Bezezbytku platí, zlaté české ručičky.

Martin Šikula, učitel, historik, Bohuňov:

Ano, ale není to primárně výtka současnému Ministerstvu kultury, mimo jiné i objem peněz se přece navýšil. Jako historikovi je mi smutno, že zánik a devastace našeho kulturního dědictví u nás probíhaly nejen v letech 19481989, ale k nenávratným ztrátám a v nemalém množství dochází i v polistopadovém vývoji. Přitom koncentrace památek církevních, světských, technické, průmyslové a lidové architektury, je u nás jedinečná.

Markéta Hejkalová, spisovatelka, Havlíčkův Brod:

Ne, myslím si, že už teď pod památkovou ochranu spadá zbytečně moc objektů.

Jiří Jedlička, ředitel Muzea Vysočiny, Havl. Brod:

Především by se měla zásadně zvýšit podpora ze strany státu a vymáhat platné právní normy.

Autor: Jana Kodysová

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – 16.–17. prosince 2017

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Po dlouhé době si jihlavský výběr juniorů (ve žlutém Tomáš Mejzlík) připsal tři body. Třineckým nasypal na jejich ledě šest branek.

Po prohře ve Vítkovicích přišla výhra v Třinci

Podívejte se na další miminka a hlasujte v anketě

Jihlava - Přinášíme vám fotogalerii s dalšími krásnými miminky z jihlavské porodnice.

Placatka s alkoholem už se na hony nenosí

Borovná, Telč – Zbrojní průkazy, stav zbraní a také přítomnost alkoholu v krvi. To jsou věci, na které se policisté nejvíce zaměřují při kontrolách honů.

Betlémské světlo dorazilo do Jihlavy

Jihlava - Brno, Praha a Olomouc. To jsou místa, kde si lidé mohli o víkendu vyzvednout Betlémské světlo. O jeho rozvoz po celé České republice se postarali skauti. Stejně tomu bylo i v Jihlavě, kam skauti se světlem dorazili v neděli po deváté hodině ráno vlakem mířícím z Brna do Plzně.

Nejteplejší den zaznamenali meteorologové v Moravských Budějovicích

Vysočina - Teploty na Vysočině byly v listopadu neznatelně nadprůměrné. Srážky oproti tomu zůstaly hodně pod dlouhodobým průměrem, zejména na Třebíčsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT