Než mezi exkrementy a nepořádkem v čekárně, to raději počkám venku v chumelenici. To si říkala Jitka Poláková, která dvakrát během posledního měsíce cestovala linkovým autobusem mezi Pelhřimovem a Jihlavou. Autobusovou zastávku, na níž to vypadá spíše jako na veřejných záchodcích, mají v Dušejově.

„Jela jsem před Vánocemi z Pelhřimova do Vyskytné nad Jihlavou s přestupem v Dušejově. Foukal silný vítr, tak jsem se během čekání na další spoj chtěla schovat v čekárně. Tam byl nehorázný nepořádek – papíry, listí, zbytky jídel, kusy hadrů a na několika místech dokonce i lidské výkaly," popsala vzhled čekárny Poláková. Cestující pak uvnitř vydržela asi pět minut a raději šla ven na vzduch.

Stejná situace se podle Polákové opakovala také po Novém roce. „Opět jsem cestovala do Vyskytné s přestupem v Dušejově. Ten den zrovna sněžilo a silně foukalo. A já jsem se šla opět schovat do čekárny. Nenapadlo mě, že se v Dušejově neuklízí ani v době Vánoc a že tam bude ještě větší nepořádek než minule. Tentokrát jsem tam nevydržela a mrzla venku," přiblížila své peripetie Poláková. A dodala, že se poučila a příště raději pojede jiným spojem s přestupem v Jihlavě.

„Já tudy jedu jen občas, ale je mi celkem líto obyvatel Dušejova, kteří pravidelně dojíždí do práce nebo k lékaři do Jihlavy. Jako kdyby obec nezajímalo, jak to v čekárně vypadá," doplnila Poláková.

Nepomohl by ani pravidelný úklid

To, v jakém stavu čekárna v Dušejově je, v obci moc dobře vědí. O čistotu a pořádek na tomto místě se stará přímo starostka obce Jana Bulantová. Uklízí tam zhruba jednou za dva měsíce, naposledy tam kvůli tomu zašla na začátku prosince.

A jak sama říká, v tomto případě by nepomohla ani častější návštěva s hadrem, kýblem a čisticími prostředky. Za stav, který tolik kritizuje Jitka Poláková, podle starostky mohou neukáznění a nepořádní cestující.

„Není pravda, že bychom si čekárny nehleděli. Bohužel Dušejov nemá peníze na to, aby si platil někoho, kdo by se o úklid postaral. Ale na druhou stranu, i kdyby tam někdo chodil každý týden, stejně by se to nezlepšilo. Problémem jsou hlavně ti, kteří toto místo využívají," vysvětlila Bulantová s tím, že s nepořádkem v dušejovské čekárně bojují asi osm let.

„Lidé si toho, že tam uklidím a vyčistím to tam, ani neváží. Je tam popelnice, ale odpadky stejně končí všude kolem. Třikrát do roka umyju okna, ale někdo nelení a naplive na ně. Kapitola sama o sobě jsou lidské výkaly a moč. Zatím jsem nevypozorovala, kdo to dělá. Ale tipuji, že to je někdo z těch, kteří tam čekají na autobus," podotkla Bulantová.

Starostka Dušejova upozornila na to, že s podobnými problémy týkajících se nepořádku v čekárnách a na veřejných místech bojují i v jiných obcích, nejen v Dušejově.

Například podobně to vypadá také na nedaleké zastávce, kam chodí na autobus cestující z několika kilometrů vzdáleného Opatova. „Občas jedu autobusem z křižovatky poblíž Opatova a všimla jsem si, že je tam okolo čekárny hodně odpadků, papírů a dalšího nepořádku. Řekla bych, že je tam odhazují řidiči, kteří tam zastaví na krátký odpočinek," vyjádřila se Ivana Holzbauerová z Opatova.

Velmi specifický problém v poslední době potrápil obyvatele Stonařova. Tam totiž v minulosti někdo několikrát naschvál pomazal autobusovou zastávkou lidskými výkaly. Neštítil se je rozmístit ani na lavičku. Tento záhadný fantom, který čas od času škodí Stonařovským, má ale na svědomí i další nepříjemnosti.

ZUZANA MUSILOVÁ