Ti se ale přihlásili hned čtyři, proto se zastupitelé obce rozhodli udělat mezi místními anketu. Dušejovští tak dostali možnost rozhodnout o tom, zda budou v budoucnu chodit nakupovat 
k vietnamským prodejcům, u firmy Lapek, nebo u společnosti Coop Jednota Jindřichův Hradec.

„Bylo odevzdáno 281 anketních lístků z nichž 206 hlasů bylo pro Coop, takže zastupitelstvo odhlasovalo, že smlouvu uzavře s tímto prodejcem. O podrobnostech se zástupci firmy ale budeme teprve jednat, takže nedokážu říci, kdy se nový obchod otevře," uvedla starostka obce Jana Bulantová.

V Dušejově, který má necelých čtyři sta padesát obyvatel, však již jeden prodejce je. Jestli v obci zůstane, zatím jasné není. „Po tom, co v obci skončila Jednota Třešť, si před poštou pronajala pozemek firma Lapek a postavila zde takové prodejní buňky. Ty sice udělaly místním určitě dobrou službu, ale mají dost omezený sortiment," uvedla Bulantová s tím, že Lapek má pozemek pronajatý do roku 2017 a je na něm, zda poté v obci zůstane a smlouvu prodlouží, nebo ne.

PŘESUNOU I POŠTU

Kromě obchodu se však v Dušejově změní i pošta, pod kterou spadá nejen Dušejov, ale i nedaleký Boršov, Hojkov, Hubenov, Jedlov, Mirošov, Opatov a Zbilidy. Z pošty vznikne pošta Partner, bude spadat pod obec a přesune se o sto metrů dál do budovy, kde sídlí obecní úřad, a bude i nová prodejna. „Nabídli jsme České poště, aby se přemístila do nově zrekonstruovaných prostor, ale bylo nám oznámeno, že pošta v Dušejově je vybrána do projektu pošta Partner. Nejprve jsme uvažovali, že provozování pošty stanovíme jako podmínku pro prodejce, ale nakonec zastupitelé rozhodli, že bude lepší vzít ji pod obec," vysvětlila Bulantová.

Projekt Pošta Partner je součástí dlouhodobé strategie udržitelnosti a rozvoje České pošty. Cílem projektu je převod části pošt na pošty Partner, což jsou pošty provozované třetí osobou. Jedná se o plnohodnotné provozovny, jejichž provoz ale připadá na obce nebo soukromé osoby. Otevřeno musí pošta mít minimálně patnáct hodin týdně.

IVANA HOLZBAUEROVÁ