„Už byla vybrána firma, která má bohaté zkušenosti s restaurováním kašen. Během letních měsíců tak na kašnách uvidíme nejen sochy ale i pana restaurátora,“ zavtipkoval včera náměstek jihlavského primátora Radek Popelka (ANO).

Radnice na opravu kašen vyhradila částku přes sedm set tisíc korun bez DPH. „Kašny byly naposledy opravovány v roce 2009,“ doplnil mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. Důvodem oprav je načernalá barva soch a přirozené stárnutí pískovce. Poškozené jsou například i spáry.

Po letošní zimě kašny zůstaly zabedněny o něco déle, než tomu bylo v minulosti zvykem. „Zakryty zůstaly z technických důvodů. V kašnách jsou totiž rozvody vody, které by mohly během nočních mrazů zamrznout,“ odůvodnil náměstek primátora Popelka.

Autorem barokních soch na kašnách v historickém centru krajského města je sochař Jan Václav Prchal. Vytvořil je v roce 1797, kdy nahradily středověké dřevěné kašny. Na dolním náměstí u parkoviště se nachází kašna se sochou bohyně Amfitrité. Před radnicí na horním náměstí stojí kašna s Neptunem.