Řady nezaměstnaných rozšíří, nebo si přinejmenším novu práci budou muset na Jihlavsku začít hledat další desítky lidí. Hromadné propouštění nahlásily v březnu dvě firmy z regionu, část lidí už dostala výpověď.

Zatímco čtyři desítky propuštěných strojařů a elektrikářů v Jihlavě by nové uplatnění mohly najít relativně snadno, sotva poloviční počet zaměstnanců škrobárenské firmy v Batelově bude mít hledání nové práce nejspíš komplikovanější.

V Jihlavě skončila společnost s ručením omezeným Elsa, která se zabývala mimo jiné servisem výtahů. Ta nahlásila na úřad práce hromadné propuštění 42 zaměstnanců v souvislosti s likvidací firmy. „Zaměstnanci firmy Elsa skončili pracovní poměr v únoru a březnu," potvrdil informaci analytik Úřadu práce v Jihlavě Pavel Literák.

Škrobárny a Elsa patří mezi čtyřiadvacet zaměstnavatelů v zemi, kteří v březnu hromadné propuštění nahlašovali. Propuštění se dotkne 772 zaměstnanců.

V Batelově přijde do konce prvního pololetí o práci osmnáct lidí, kteří pracovali ve zdejším provozu firmy Škrobárny Pelhřimov. „Osmnáct zaměstnanců dostane výpověď v průběhu dubna a skončí pracovní poměr k 30. červnu 2014," doplnil počty Literák.

Právě hromadné propouštění v batelovských škrobárnách, kde má firma Škrobárny Pelhřimov i lihovar, může zvýšením počtu nezaměstnaných způsobit v Batelově hned několik problémů. „Škrobárny patřily tady v Batelově k největším zaměstnavatelům, i když tím úplně největším zůstává Motorpal, který naštěstí pořád funguje. Uplatnění propuštěných zaměstnanců ze škrobáren bude obtížné. Pracovali tam lidé, kteří měli nižší kvalifikaci," reagoval na zprávu starosta městyse Batelov Jiří Doležal. „Samozřejmě, že to do budoucna může způsobit i sociální problémy," dodal batelovský starosta.

S horším uplatněním bývalých zaměstnanců škrobárenské společnosti počítá i jihlavský úřad práce. „Budou si zřejmě muset hledat zaměstnání v jiných pracovních oborech," poznamenal na adresu budoucích nezaměstnaných ze škrobáren Literák.

Z batelovského provozu Škrobáren Pelhřimov se ještě nikdo na úřad práce zaevidovat nepřišel. Z bývalých zaměstnanců jihlavské společnosti Elsa skončilo na pracáku jedenáct lidí, kteří se na úřadu práce evidovali ve druhé polovině března. Další fronty ale úřad nečeká. „Domníváme se, že dalších zaměstnanců, kteří budou mít zájem se přihlásit do evidence úřadu práce, bude minimum," odhadl analytik úřadu práce.

Část z hromadně propuštěných z jihlavské firmy na servis výtahů dokonce hromadné propuštění nepocítila vůbec, patnáct lidí přešlo do nově vytvořeného servisního střediska, které se stalo nástupnickou firmou po jihlavské Else. „Pracoviště se stalo servisním střediskem společnosti Výtahy Vaněrka Duchcov," potvrdil Jan Havel mladší, který se stal vedoucím střediska.

Podle něho by šanci získat dobrou práci měli i další bývalí zaměstnanci. „Pracovali zde špičkoví strojírenští odborníci," připomenul Havel.

Elsa zaměstnávala také vysoce kvalifikované elektrikáře nebo odborné servisní pracovníky. „Z hlediska bývalých zaměstnanců firmy Elsa se domníváme, že, protože se jedná hlavně o strojírenské profese, bude mít jejich uplatnění na místním pracovním trhu větší šanci, než by tak bylo v případě jiných profesí," doplnil Literák.

Úřad práce je připraven nabídnout propuštěným lidem rekvalifikace. „Tito uchazeči mohou být zařazeni do kteréhokoliv pro ně vhodného programu řešení jejich nezaměstnanosti, který je v současné době úřadem práce organizován," poznamenal k budoucnosti propuštěných zaměstnanců Literák.

Naposledy se hromadné propouštění na Jihlavsku dotklo sklářské provozovny v Antonínově Dole, která končila loni na podzim. Tehdy přišlo o práci zhruba dvacet lidí.

Trhem práce, a to nejen na Jihlavsku, otřásl ovšem především nástup ekonomické recese. „Nejhorší vlna hromadného propouštění v okrese Jihlava proběhla v letech 2008 až 2009, kdy se tehdejší míra nezaměstnanosti zvedla ze 4,0 procent v květnu 2008 na 8,6 procenta v březnu 2009," připomenul Literák. „Počet nezaměstnaných v okrese Jihlava tehdy stoupl z necelých 2 700 osob na zhruba 5 500 osob, tedy více než na dvojnásobek," dodal.