Chadimův mlýn na konci Horní Dubenek se pyšní mlynářským muzeem v původní mlýnici a ubytováním v pokojích, kde dříve spávala mlynářská chasa. Majitelé nabízí í možnost ubytování v kempu. Rod Chadimů je na mlýně již od roku 1644, kdy jej jako mlynářskou usedlost koupil Matěj Chadim za 510 kop.

Práce na kruhovém objezdu na sjezdu z dálnice potrvají přes celé léto, místo ale zůstane průjezdné.
VIDEO: Sjezd z dálnice u Jihlavy je zavřený, začala stavba kruhového objezdu

Mlýn bude speciálně otevřený také v pátek 24. května, kdy se při příležitosti Muzejní noci uskuteční dětská prohlídka (od osmnácti hodin) a noční prohlídka (od dvaceti hodin).

Bezděkovský mlýn v Rohozné funguje jako ekostatek v oblasti přírodního parku Čeřínek. Historie zemědělské usedlosti sahá až do 16. století, rod Bezděkovských provozoval mlynářské řemeslo od šedesátých let osmnáctého století. Posledním mlynářem byl Josef Bezděkovský. Věnoval se nejen svému řemeslu, ale obhospodařoval i půdu, kterou ke mlýnu měl.

Od devadesátých let minulého století se začala v návaznosti na rodinnou tradici psát nová éra Bezděkovského mlýnu v podobě hospodářství s chovem ovcí a skotu.

U Jihlavy vznikne nová cyklostezka. Povede od Pávova do Stříteže; Zdroj: Se souhlasem města
U Jihlavy vznikne nová cyklostezka. Povede od Pávova do Stříteže

Den otevřených mlýnů připomíná výročí vzniku mlynářského znaku dne 13. května 1116. Jeho cílem je přiblížit zájemcům mlýn jako jeden z nejvýznamnějších vynálezů lidstva.

Na Vysočině lze navštívit také Dašovský mlýn u Štěměch na Třebíčsku, Větrný mlýn v Třebíči a Dolní mlýn ve Velké Bíteši.