Víkend ostrých sekyr a pil s výkonem větším než motocykl v rukou silných chlapů. To přesně bude závod z prestižního seriálu mistrovství Evropy v dřevorubeckých sportech Eurojack, který se v areálu letního kina v jihlavském Malém Heulosu uskuteční již příští víkend.

Poprvé se závod s velkým úspěchem v Jihlavě odehrál loni. „Eurojack má své ředitelství, které rozhoduje o tom, která země dostane licenci. Po loňské organizaci jsme licenci obdrželi, Jihlava se tedy osvědčila," řekla s úsměvem organizátorka jihlavského Eurojacku Jacqueline Sílová.

Eurojack je evropský seriál dřevorubeckých závodů s dlouholetou tradicí. Nejstarší závod se koná již 34 let. Dřevorubecké závody vznikly začátkem 20. století v Kanadě v dřevorubeckých kempech. V poslední 20 letech se mohutně rozšířily do Evropy a před 10 lety získaly svou dnešní podobu – daly vzniknout evropskému seriálu Eurojack – sportu pro nejtvrdší soutěžní dřevorubce současnosti.

Vrcholoví sportovci z celé Evropy na soutěži předvádějí velkolepé a napínavé disciplíny, jako jsou přesekávání kmenů, řezání velkými ručními pilami, řezání upravenými motorovými pilami, házení sekerou, stromolezení a jiné. „Umění sportovců není jen o síle a vytrvalosti, ale zejména o technice, přesnosti a soustředění," řekla Sílová.

Při závodech Eurojack je k vidění neobyčejné náčiní, jako jsou speciální ruční pily z Ameriky a Nového Zélandu, závodní sekery z Nového Zélandu a Austrálie nebo specilně postavené a upravené silné motorové pily Powersaw, které mají až 70 koní. A protože sekery nejsou zrovna levnou záležitostí, závodníci k nim potřebují speciální dřevo, které do Jihlavy poputuje z Rakouska. „Je potřeba, aby měla firma, která dřevo připravuje, určité znalosti. Dřevo musí být z jedné lokality, aby stejně rostlo a bylo stejné pro všechny závodníky. Vybírají se špalky, které nemají suky. Sekery mají vysokou hodnotu a sukem by mohlo dojít k vyštípnutí jejího ostří," přiblížil David Síla, mistr Evropy v dřevorubckém seriálu Eurojack pro rok 2011 a více mistr Evropy v sezóně 2012.

Na disciplíny, kde se bude řezat motorovými pilami, budou mít závodníci k dispozici smrkové dřevo z českých lesů. Soutěžící si navíc dřevo, se kterým budou soutěžit, losují ráno před závodem. „Můžeme se snažit sebevíc, ale samozřejmě se ve dřevě může objevit nějaký rozdíl, takže proto los," vysvětlila Sílová.

Vstup na závod bude zdarma. Spolu s ním se uskuteční třetí ročník festivalu minipivovarů Jihlavské pivní pábení. Podrobný program Eurojacku zájemci naleznou na webu www.eurojack.cz.