Slunečné odpoledne přilákalo do Zborné mnoho lidí, voliči však byli v menšině. Do Hostince U Lípy totiž míří i cyklisté, kteří tam volit ani nemohou. Spadají totiž pod jiný okrsek.

Přesto členové komise vypozorovali, že někteří místní spojili účast ve volbách s návštěvou hostince. „Stává se to, ale hlavně u komunálních voleb. U voleb do Evropského parlamentu není taková účast,“ potvrdil předseda komise Jaroslav Bílek.

Nedokázal ale odhadnout, jestli je ale více těch, kteří jdou primárně do hospody nebo k volbám. „Jsou lidé, kteří jdou odvolit a za účast si dají pivo. A jdou i takoví, kteří přijdou pivo a u té příležitosti odvolí,“ vypozoroval za předchozí léta.

Volební místnost je trochu stranou, od výčepu ji ale dělí jen pár kroků. Nabízí se tak otázka, jestli členové komise nechodí „na kus řeči“ se sousedy, kteří zavítají na pivo či limonádu. Tím spíše, když zájem o účast u eurovoleb není zrovna nejvyšší. „Že bychom si chodili mezi hosty popovídat, to nepřichází v úvahu,“ řekl rezolutně předseda.

Na území celé Jihlavy se v restauraci volí jen ve Zborné. „Jsme na to tady za ty roky tak zvyklí, jiná místnost tu není,“ vysvětlil Bílek. Dodal ale, že jihlavský magistrát přislíbil v příštím roce otevření nové hasičárny. Do té by se mohlo chodit volit a na volby v restauraci by se už mohlo jen vzpomínat.