„Vědeckotechnický park Vysočina je jedním z nejmodernějších vědeckotechnických parků ve střední a východní Evropě," uvedl tehdy Boris Šimák, předseda představenstva společnosti Energoklastr, která za projektem stála.

V Jihlavě mělo docházet k přenosu výsledků výzkumu z oblasti energetiky do praxe, jen přístroje v laboratořích byly za 145 milionů. V komplexu mělo najít do dvou let zázemí třicet až čtyřicet firem.

Jenže tak se nestalo, prostory zůstaly téměř prázdné. O rok později se provozovatel vědeckotechnického parku kvůli vnitřním sporům a dluhům ocitl v insolvenci. Proslýchalo se navíc, že ceny, za které se v Hruškových Dvorech nakupovalo a stavělo, byly výrazně nadsazené nad ceny místně obvyklé. Situace tak nelákala investory, aby v Jihlavě začali působit.

Pět let v Jihlavě fungovala linka, která cestující přepravovala mezi městským nádražím a náměstím.
Ztracené miliony a prázdné autobusy. Evropská linka 6 v Jihlavě jezdila pět let

Firma Inserire podnikající v oblasti správy a údržby nemovitostí, ve stavebnictví i realitách pak areál zachránila. To bylo v roce 2017, kdy uvedla, že do areálu investuje přibližně 200 milionů korun. Jednalo se o náklady na koupi vědeckotechnického parku i přidružené bioplynové stanice ve Velkém Meziříčí a další investice s tím spojené.

Vědeckotechnický park Vysočina

  • Zahájení projektu: 1. 4. 2012
  • Ukončení projektu: 31. 7. 2015
  • Proplacené finanční prostředky
  • Výše dotace EU: 227 219 474,00 Kč
  • Veřejné zdroje ČR: 40 097 556,00 Kč
  • Soukromé zdroje: 178 211 357,00 Kč
  • Celková částka: 445 528 387,00 Kč

Zdroj: dotaceEU.cz

Třebaže samotná stavba byla bezproblémová, některé technologie byly tehdy poškozené, část přístrojů z laboratoří chyběla, jiným skončila záruka. Už tehdy se hovořilo o tom, že by v lokalitě vedle výzkumu, vývoje a testování v oblasti alternativních potravin mohl mít prostor také vývoj a produkce očkovacích vakcín s pomocí nanotechnologií či v laboratorní medicíně.

To se ukázalo jako prozíravě, když za pár let přišel koronavirus. Od jara 2021 byly ve Vědeckotechnickém parku naočkovány tisíce lidí. Majitel budovy Jakub Klobása tehdy vysvětlil, že plánoval zřídit v místě zubní kliniku, záměr ale klidně o rok odloží. „Pandemie se mě také dotkla, před dvěma měsíci mi zemřel táta. Řekl jsem si, že bych takto mohl urychlit očkování na Vysočině,“ sdělil Jakub Klobása v únoru 2021.

Modré zóny v ulici U Hřbitova v Jihlavě.
Vtipné modré zóny v Jihlavě. Nové značení v ulici U Hřbitova čeká úprava

Po necelém roce očkovací centrum v Hruškových Dvorech skončilo. V areálu začala sídlit vodárenská divize Služeb města Jihlavy. Došlo i na slibovanou stomatologii. Ostatně nedostatek zubařů byl před rokem a půl další závažný problém, který sužoval Jihlavany.