„Volal mi jeden kluk, jestli vím o tom, že je na webu profil s mým jménem a fotkou a jeho telefonním číslem, kam mu píšou a volají kluci. Pod mojí skutečnou fotkou a jménem byl sprostý text s popisem určitých sexuálních praktik. To mě velmi šokovalo, cítila jsem se dost hrozně. Asi to udělal někdo, kdo mě zná, protože tam byla i konkrétní obec, kde bydlím. Údaje vzal zřejmě z mého Facebooku," popsala situaci dívka, která si přála zůstat v anonymitě. A doplnila, že vše ihned řešila se svými rodiči.
„Byli jsme to oznámit na policii. Rodiče kontaktovali provozovatele webu, který můj falešný profil zrušil a omluvil se nám, že to tam nechali vyvěšené, i když to bylo velmi sprosté," uvedla středoškolačka. Ta všechno nahlásila i ve škole, kde studuje.
Varovat ostatní
„Může se to stát komukoli, můj případ snad poslouží jako varování pro ostatní. Zjistili jsme, že těchto případů je v poslední době hodně. Uvidíme, jestli se podaří vypátrat, kdo tam můj falešný profil dal. Má se tím zabývat policie," dodala dívka, která se na celou věc snaží co nejrychleji zapomenout.
Případy spojené se zakládáním falešných profilů na internetových stránkách a sociálních sítích a se šířením pomluv jsou podle policie pouze jednou z oblastí, kde dochází k protiprávnímu jednání. „Dále se setkáváme s tím, že se pachatelé nabourávají do profilů uživatelů, oslovují jejich přátele a jménem poškozených z nich lákají peníze. Další kapitolou je zneužití fotografií s vyzývavými erotickými pózami, odhalenými částmi těla nebo se sexuálním podtextem, které někteří uživatelé na svých profilech zveřejňují," upřesnila policejní mluvčí Jana Kroutilová. Statistiky, kolik výše popsaných případů policie v průměru na Jihlavsku řeší, nejsou k dispozici. Jejich počet v poslední době nemá ani klesající, ani stoupající tendenci.
„Pokud už se někdo stane obětí pachatele, je nutné případ oznámit policii. Mezi policisty jsou specialisté, kteří se zabývají počítačovou kriminalitou, dokáží účinně zasáhnout a oběti pomoci," uzavřela Kroutilová.