Jen lídr Drahoslav Ryba s 2 805 preferenčními hlasy získal více než Faltus, kterého zakroužkovalo 1 956 osob. Pro přeskočení kandidátů, kteří skončili před ním, to však nestačilo. „Zákon o volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR hovoří jasně,“ komentoval situaci Josef Kott, který poslanecký mandát obhájil, ač měl pouze 1 158 preferenčních hlasů. Jde o to, že aby mohl kandidát přeskočit kolegy před sebou, musí mít kroužků více než pět procent z celkového počtu hlasů pro stranu. Tedy alespoň 3 705.

Ilustrační foto.
Drama v Jihlavě: muž se hádal s partnerkou, na souseda vytáhl sekeru

Sám Faltus s odstupem říká, že cítí vděčnost vůči lidem, kteří mu důvěřují. „Vzhledem k tomu, co sestavení kandidátky do voleb předcházelo a k tomu, co někteří jedinci byli schopni udělat pro fakt, aby se na listinu dostali, nepředpokládám, že bych se za těchto okolností stal poslancem,“ okomentoval změny na kandidátce, které provedlo celostátní vedení hnutí na poslední chvíli.

Původně měl být totiž Faltus dvojkou na kandidátce za Martinem Kuklou. Po zásahu z Prahy klesl na šestou pozici. Bývalý náměstek Kukla nakonec kandidoval ze třetí příčky a do sněmovny se dostal. Co se týká budoucnosti v politice a potažmo v hnutí ANO, Faltus nyní nechce dávat žádné prohlášení do médií.