„Family a Senior pointy jsou doménou hlavně našeho kraje, tady fungují na vysoké úrovni. Existují ale i v několika dalších krajích,” řekla pracovnice jihlavské pobočky Jana Stejskalová.

V Jihlavě sídlí Family a Senior point od roku 2015. Cílovou skupinou jejich aktivit jsou mladé rodiny s dětmi a senioři. „Připravujeme pro ně různé akce, dozvědět se o nich mohou osobně u nás, na našem webu, Facebooku či prostřednictvím letáků, které posíláme do schránek,” uvedla Stejskalová.

Mimo to také fungují jako poradna. Pokud se nekoná žádná akce, je na pobočce v Palackého ulici přítomna vždy jedna pracovnice každý všední den od 8 do 17 hodin.

O přednášky je zájem

Pro děti do šesti let pořádají v Jihlavě například taneční hrátky nebo kreativní dílny. Jejich rodiče ocení přednášky odborníků o zdraví, kyberbezpečnosti nebo o výchově.

Mezi nejoblíbenější patří odborné přednášky pelhřimovského psychologa Zdeňka Martínka. „O přednášky pana Martínka je zájem nejen mezi rodiči, ale i ze strany odborné veřejnosti, návštěvnost je vždy vyšší, než jsou naše kapacitní možnosti. Pan Martínek je vynikající odborník na výchovu dětí, témata jsou vždy velmi zajímavá a obsáhlá a on umí výborně přednášet,” popsala Stejskalová.

Lidé také rádi navštěvují cvičení s Jitkou Macháčkovou a její přednášky o správném cvičení a masážích. Family a Senior point pořádal i veřejností žádané toulky Jihlavou s badatelem Ladislavem Vilímkem.

Senioři jsou velice aktivní

Zatímco rodin s dětmi by si na svém pracovišti dokázali v jihlavské pobočce představit více, o seniory nouzi nemají. „Ze strany seniorů je o naše akce zájem stále větší. Častěji a častěji se stává, že z kapacitních důvodů musíme na některé akce seniory odmítat, což nás velmi mrzí,” postěžovala si Stejskalová. Zájemci se proto musí na každou akci hlásit s předstihem.

Senioři využívají na jihlavské pobočce veřejný internet. „Ve spolupráci s vysokou školou jsme pro ně letos nově připravili počítačové kurzy pro začátečníky,” sdělila pracovnice Family a Senior pointu. Vysokou návštěvnost zaznamenává také pravidelná Alzheimer poradna Vysočina, seniorské kreativní dílny nebo kurzy sebeobrany, které jsou pořádány ve spolupráci s městskou policií.

Od 1. do 5. října se budou konat Seniorské dny s bohatým programem, které budou zakončeny seniorskou miniolympiádou, což je sportovně-společenské klání všech Senior pointů v kraji. Za Jihlavu se jej zúčastní dva pětičlenné týmy.

V červenci se senioři z jihlavského Senior pointu zúčastnili letního pětidenního tábora pro seniory, který zorganizoval havlíčkobrodský Senior point. Začátkem léta v rámci festivalu KoresponDance na zámku ve Žďáře nad Sázavou se představilo deset seniorek z Jihlavy společně s ostatními při tanečním vystoupení, které s nimi secvičili tanečníci z Mexika. „Všechny by si vystoupení v příštím roce zase rády zopakovaly, byl to pro ně neskutečný zážitek,” uzavřela Jana Stejskalová.

Petr Vybíral