Desítky zemědělských firem Jihlavska i privátních farmářů byly připraveny vyjet v pondělí ráno s technikou na blokádu frekventovaných silnic, ale zůstanou doma.
„Agrárníci si asi říkají lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. Já bych stávku nerušil. Hlavně jsem pro zrušení dotací po Evropě. Finové a Holanďané dostávají na hektar v přepočtu 35 tisíc korun, nám dávají pět tisíc. Propad naroste k horšímu než dnes a na stávku stejně dojde,“ naznačil dnes privátní rolník Jaroslav Kreuz z farmy Suchá u Jihlavy.
„Akce s blokováním silnic se nezrušila, ale odložila. Budeme vyčkávat. Co kdyby se objevily změny v plnění slibů, jak se už několikrát stalo,“ oznámil v neděli ředitel Okresní agrární komory v Třebíči Karel Coufal.
Ten měl za úkol před zrušením protestu v pondělí ráno informovat média o místech soustředění zemědělské techniky na silnicích.
„Vláda se k zemědělcům chová někdy dost podivně. Naslibuje věci, které nesplní, nebo nám dává nesmyslné úkoly,“ naznačil agronom Josef Kodys z družstva Roštýn Hodice. Do stávky by nešel.
„Stávkou bychom spíš naštvali lidi, co za problémy v zemědělství nemohou,“ dodal Kodys. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby komora stávku jen odložila.
„Chceme dát premiérovi a vládě čas na splnění slibu,“ připomněl Veleba. Na rozdíl od zklidněné Agrární komory jsou v ráži odborové svazy zemědělců.
Panují i smířlivé názory. „Hrozilo, že nedostaneme nic, a přece z rozpočtu přijde přes dvě miliardy korun, což není špatné,“ nelituje zažehnanou stávku biofarmář Josef Sklenář. „Antimonopolní úřad si chce posvítit na rolníky, že drží doma obilí a nechtějí prodávat. Za potravinářskou pšenici výkup dává od 330 korun za metrák, za komunistů platili 300 korun. Nafta stála dvě koruny, teď přijde na 30 korun. Chtělo by to rychlou, tvrdou změnu,“ tvrdí Kreuz.