VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Filmaři vědí: Nejpohádkovější památkou je Telč

Telč - Filmové štáby si dnes v Telči obrazně řečeno podávají dveře. Navíc film Srdce v celofánu přepsal filmové dějiny města a pohádku Pyšná princezna sesadil na druhé místo.

22.10.2013
SDÍLEJ:

Záběr z nedávného natáčení další řady koprodukčního historického seriálu Borgiové o životě potomků jednoho z nejvlivějších evropských rodů v časech renesance. Na snímku kamera před scénou výjezdu z města branou pod zámkem.Foto: Jan Černo

Málokde si filmaři mohou vybrat tolik unikátních míst a zákoutí k natáčení jako v Telči. Jedno pěkně vedle druhého. Mezi branami a věžemi svítí oblouky štítů s podloubími. Hned vedle bílý zámek s parkem. Kolem modř rybníků přesně taková jako u vzácně dochovaných renesančních vodních tvrzí. K tomu bezmála tak daleko, co by kamenem dohodil, v lesích vypíná svoji věž pohádkový hrad Roštejn.

Zkrátka jako v pohádce vypadá Telč v horku léta i pod sněhovou duchnou tuhé zimy.

Zahraniční filmové štáby s pětitisícovým malebným městečkem na pomezí Čech a Moravy počítají už pěknou řádku let. Teprve před několika dny filmaři v Telči dotáčeli část další řady seriálu Borgia. První čtyři díly se točily na telčském zámku v říjnu 2010. Nový televizní seriál je velkým zahraničním projektem, na němž se podílí francouzská společnost s německými a českými filmaři.

Proč zrovna Telč

Seriál vypráví o životě lidí z rodu Borgia, jednoho z nejvlivnějších v renesanční Evropě.

„Filmaři v Telči natáčejí spoustu scén hlavně proto, že něco podobného se těžko někde jinde hledá. Nebojím se říci, že Telč je pro natáčení filmů ideální město. Dokládá to spousta filmů českých, evropských a také světových filmových štábů," přiblížil starosta Telče Roman Fabeš.

Že je Telč unikátním místem k natáčení, potvrzuje zcela nezávisle anketa o nejpohádkovější český hrad nebo zámek, vyhlášená před několika lety Národním památkovým ústavem Praha. Nejpohádkovější památkou se tehdy stal státní telčský zámek.

„Telč byla vyhledávána filmaři odjakživa. Natáčení je velkým přínosem pro život místních obyvatel, protože do města láká turisty. Je to živá a věrohodná reference, mnohem lepší než internet nebo propagační tiskoviny," naznačil někdejší senátor Václav Jehlička z Telče.

Točí se 50 let

Domácí filmaři v Telči natáčejí více než půl století. Původně všechny dokumenty o filmové tvorbě uváděly slavnou pohádku Pyšná princezna z roku 1952 jako první filmové dílo natáčené v Telči. Poté, co Česká televize odvysílala k jubileu Zity Kabátové nepříliš známý film Srdce v celofánu, se odborníci shodli, že část filmu byla natočena v Telči roku 1939. „Zatím nejstarší známé záběry Telče na filmovém plátně jsou datované rokem 1928, kdy filmaři zaznamenali atmosféru telčského náměstí při příjezdu prezidenta Tomáše G. Masaryka. Jeho tehdejší cesta po jihozápadní Moravě byla podrobně dokumentována zvláštním filmovým štábem," uvedl někdejší tajemník telčské radnice Oldřich Zadražil.

Srdce v celofánu

Poté upřesnil, že v hraných filmech nově vede Srdce v celofánu, milostný film, v němž si hlavní roli zahrála Zita Kabátová s hereckými partnery Jaroslavem Marvanem, R. A. Dvorským, Járou Kohoutem, Marií Glázrovou a dalšími.

Změna odsunula pilíř začát-ků moderní kinematografie, pohádku Pyšná princezna, na druhou příčku.

Pro natáčení zmiňovaného seriálu Borgia byl provoz telčského zámku omezen a obnoven od pátku 18. října.

„Většinou štáby natáčí při provozu. Pokud se točí nějaké věší scény, zámek musíme samozřejmě zavřít, což je vlastně záporný vliv natáčení. Ale kladů je nesporně víc. Je to neplacená reklama a dobrá reprezentace," shrnul kastelán tekčského zámku Bohumil Norek. Doplnil, že při natáčení zámek zaznamenává větší příliv návštěvníků. Totéž se opakuje po premiéře filmu. „Návštěvníci se jedou podívat, kde se film natáčel. Jsou to dvě etapy, kdy vidíme, že návštěvníků přibylo," upřesnil kastelán.

Renesanční zámek v Telči se proměnil ve filmové kulisy také letos koncem května. Filmaři německé televize natáčeli část dokumentárního seriálu o slavných ženách historie. V Telči se točily důležité scény k dílům o anglické královně Alžbětě a francouzské národní hrdince Johance z Arku.

Filmaři si podle Bohumila Norka vybrali telčský zámek hlavně proto, že potřebovali film zasadit do období renesance, a právě město a zámek vyhovují na jedničku požadavkům režie.

Komparzisté

Historické prostory byly o nátáčení seriálu o slavných ženách střeženy stejně jako přilehlé exteriéry. Dovnitř se nedostal nikdo jiný než účinkující a štáb. Podobná opatření zaznamenali lidé při natáčení nové Angeliky loni v Telči s českým komparzem.

Kadeřnice Ilona Podhrázská z Telče má za sebou asi 30 natáčení pro televizní vysílání i jako komparzistka při natáčení filmů. „Naposled na natáčení Borgiů si filmaři vozili z Prahy vlastní komparz, takže místní nedostali příližitost si zahrát. Natáčení jsem si nenechala ujít, chodili jsme se dívat. Nad zámkem měli zavěšený balon jako umělý měsíc v úplňku, krásný efekt. Jezdili s koňmi, předělávali zábradlí v parku, kostymérnu a maskérnu měli ve školním statku," řekla Ilona Podhrázská.

Více záběrů

Režisér Zdeněk Troška si pamatuje Ilonu z filmu Z pekla štěstí, kdy mu v roce 1998 při natáčení narychlo zajistila 300 lidí do komparzu. „Tehdy se točily tři filmy, filmovalo se i v Jaroměřicích nad Rokytnou, kde jsem byla ubytovaná. Napřed bylo v komparzu 150 lidí, pak ale Troška chtěl dvakrát tolik. Nakonec jsem je přes známé sehnala," připomněla Podhrázská.

Při natáčení jí vadilo opakování scén. „Troška říkal, že scéna skvěle vyšla, ale že si ji dáme ještě jednou. Nebo že se záběr povedl, ale že pořídíme ještě jeden. Nechal nás kolikrát scénu opakovat desetkrát i víckrát. Borgiové chtěli také záběry bez chyby, proto natáčení mockrát opakovali," řekla Podhrázská.

Starosta Roman Fabeš má jistotu, že Telč pro filmový svět objevil v 60. letech minulého století filmový režisér Vojtěch Jasný filmem Až přijde kocour s Janem Werichem a dalšími hvězdami tehdejšího filmového nebe.

„Telč nemůže filmaře ničím zklamat. Zažil jsem ku-riózní situaci, kdy výprava Američanů nechtěla věřit, že domy na náměstí nejsou kulisy pro film, a musel jsem je přesvědčit, že v nich skutečně bydlí lidé," připomněl starosta Fabeš. Doplnil, že při jiném natáčení zase režisér Troška nechal postavit na náměstí atrapy dvou štítů domů, které tam nikdy nestály.

Spokojenost

„Filmaři toho hodně dovedou. Vyprázdní náměstí, že tam není jediná značka a lavička. Před pěti lety z Telče udělali přímořské město. Na náměstí při natáčení snímku Ca-raibi/Piráti stála dokonce loď. Místní se naučili s filmaři žít a dost jich hrálo v komparzech," naznačil Roman Fabeš.

Lidé z Telče se od poloviny minulého století mohli potkat se všemi legendami českého filmu i s těmi, které odešly do filmového nebe. Teď ve městě natáčí nová generace. Dohromady pěkná řádka jmen.

„Filmování k Telči patří, nejnáročnější jsou asi noční scény. Jsem velice rád za to, že všechno vždycky dopadlo dobře a filmaři byli spokojeni. Budou se vracet," shrnul kastelán Bohumil Norek.

STANISLAV JELÍNEK

Autor: Redakce

22.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení