„Největším a nejnápadnějším přírůstkem je tapír jihoamerický, dalšími narozenými zvířaty jsou karakali nebo několik druhů lemurů. Početně nejvíce mláďat je však k nalezení mezi plazy v tropickém pavilonu,“ připomenul mluvčí Zoo Jihlava Martin Maláč.

Zmíněné mládě tapíra se narodilo v sobotu 24. července. Jak chovatelé záhy zjistili, jde o tapíří holčičku. Mládě se narodilo jihlavské odchovankyni samici Vanese, tatínkem je Venoušek, narozený v roce 2003 v Zoo Norimberk. „Společnost mláděti ve výběhu dělá ještě jeho babička, matka Vanesy, samice Šarlota, narozená v roce 1995 v Zoo Wroclav,“ informoval Martin Maláč.

Mladá tapíří slečna se má čile k světu. „Dokonce se hned druhý den přišla podívat na komentované krmení za doprovodu svojí mámy. Jde už o osmé narozené mládě v Zoo Jihlava a doufáme, že bude i osmým úspěšným odchovem tapíra u nás,“ podotkl Martin Maláč.

V Zoo Jihlava se narodila také dvojčata vari červeným. „Jde o větší druh lemurů, které se navíc v Jihlavě podařilo rozmnožit po delší přestávce. V květnu se ke dvěma březnovým mláďatům narodil ještě třetí lemur kata. V půlce června pak přišla na svět i trojčata karakalů,“ doplnil Martin Maláč.

Hemží se to tam ještěrkami

A činili se také plameňáci. V jejich výběhu se letos vylíhlo v průběhu května a června deset mláďat. „Nejvíce druhů i kusů mláďat však návštěvníci naleznou mezi drobnými zvířaty, jakými jsou v naší zoo zejména plazi. V zázemí tropického pavilonu se to tak hemží ještěrkami pavími i mnoha vzácnějšími druhy ještěrů. Těmi jsou třeba scinkové šalomounští, scinkové tanimbarští a vzácný varan modrý, kterého naši chovatelé rozmnožili v Jihlavě vůbec poprvé,“ poznamenal Martin Maláč.