Jeřáb však dál stál hodiny bez pohnutí a nic se nedělo. Novou střechu se nakonec kvůli silnému větru vyzdvihnout neodvážil.

„Včera to nedopadlo. V pondělí jsme se ještě rozhodovali, zda kvůli předpovědi počasí jeřáb vůbec volat. Nakonec jsme to zkusili. Déšť by ani tolik nevadil, problém ale byl, že foukal silný vítr. Střecha by se nandavala mezi farou a věží kostela, takže kdyby se kymácela, mohla by poškodit budovy," vysvětlil tamní farář Petr Balát.

Jeřábníci se proto rozhodli, že to nebudou riskovat. „Náročné by bylo také položení věže, kdyby se kývala," dodal Balát.

Náhradní termín usazování střechy je stanoven na čtvrtek. Balát ale podotkl, že se ještě kvůli počasí může změnit.

Po usazení střechy čeká dělníky ještě práce ve výškách. Spodní část měděného opláštění totiž budou moci dodělat až v momentě, kdy bude střecha sedět na věži.

Původní střechu kostela v centru Brtnice musela farnost nechat v polovině srpna sundat kvůli tomu, aby mohla nechat opravit krovy poničené tesaříkem krovovým. Od té doby je věž bez střechy a chrání ji jen plachta. „Ten malý tvoreček nám způsobil pořádné vrásky, protože škoda, kterou napáchal, činí dva miliony korun," okomentoval Balát. Část peněz získala farnost z dotace, část od dárců a část prodejem upomínkových předmětů.

Střechu z mědi se rozhodla farnost pořídit proto, že déle vydrží a nepotřebuje údržbu. Do nové špice kostela farář umístí i poselství budoucím generacím. Obsahovat bude informace o dění ve městě a o historii svatostánku. Ve staré střeše se poselství nenašlo.

IVANA HOLZBAUEROVÁ