„Vyzýváme všechny policisty, hasiče a zaměstnance rozpočtové sféry, aby se svou účastí postavili za pozměňovací návrh, který má zabránit propadům jejich nominálních platů a mezd v roce 2010,“ stojí na internetových stránkách nezávislého odborového svazu Policie České republiky.

Řada policistů a hasičů z Vysočiny se tak chystá ve středu do Prahy na demonstraci. Důvodem je nesouhlas se snižováním jejich platů v roce 2010 o čtyři procenta.
„Snižovat se bude relativně o 4 procenta, ale dopad bude trošku jinde. Změní se poměry a v konečném důsledku se platy mohou snížit až o 7 procent,“ zlobí se předseda krajské organizace odborového svazu hasičů Libor Havlíček.

Demonstraci v hlavním městě pořádají odborové svazy hasičů, policie a státních orgánů a organizací.

„Oficiálně nás autobusem pojede asi osmdesát. Neoficiálně ale očekáváme tak sto padesát až dvě stě hasičů jenom z Vysočiny,“ uvedl Libor Havlíček.
Demonstrující ale nechtějí navyšování svých platů. Usilují pouze o jejich udržení na úrovni letošního roku. Tím chtějí také zajistit personální stabilitu zaměstnanců státní správy.

„Samozřejmě doufáme, že demonstrací něčeho docílíme. Věříme tomu, že poslanci budou rozumní a rozhodnou v náš prospěch,“ doufá předseda.
Bezpečnost obyvatel ohrožena nebude

Hasiči však musí jet demonstrovat do hlavního města ve svém vlastním volnu. Jejich cesta by tedy neměla nijak ohrozit chod integrovaného záchranného systému.

„Není to stávka, je to pouze demonstrace, protože podle zákona mají hasiči zakázáno stávkovat. Nesmíme porušit akceschopnost jednotek. Účastníci demonstradce jedou do Prahy ve svém volnu nebo si vezmou dovolenou, aby neporušili početní stavy,“ ozřejmil situaci Libor Havlíček.

„Akceschopnost hasičů prostě musí být. Od nás nemůže jet směna A, protože zrovna slouží. Většina hasičů ale ze směny B a C jede,“ doplnil jeden z jihlavských hasičů Michal Čekal.

Pokud demonstrace pro hasiče a policii žádné ovoce nepřinese, dá se pouze spekulovat, co se bude dít dál.

„To ukáže až čas, jsou lidi, kteří mohou jít do výsluhy, ale pevně doufám, že zůstanou. Zřejmě bychom přišli o ty nejzkušenější, a to by bylo moc špatné,“ zalamentoval předseda odborového svazu hasičů Havlíček.

Účastníci demonstrace se ráno ve čtvrt na devět shromáždí v atriu stanice metra Malostranská. Tam obdrží podrobné instrukce, propagační předměty a postupně se přesunou symbolicky kolem budovy Ministerstva financí na náměstí Jana Palacha, kde v deset hodin vyslechnou projevy představitelů odborových svazů, zahraničních a čestných hostů. Demonstrace se zúčastní i prezident European Confederation of Police Heinz Keiefer. Tato organizace sdružuje více než půl milionu policistů z 26 evropských států.