Pro a proti stavby vlastními silami řeší dobrovolní hasiči na každé schůzi. Ve hře byla i varianta, že by hrubou stavbu udělali sami a pak by na další práce nastoupila firma. „Nyní jsme nejblíže variantě, že by vše udělala firma,“ sdělil Deníku již dříve dobrovolný hasič Kamil Musil, který se profesně pohybuje ve stavebnictví. „Mohli bychom ale dělat pomocné práce, když bude potřeba,“ dodal.

Investorem bude obec a starostka Eva Bendová také vidí jako lepší možnost nechat vše na firmě. Uznala, že při stavbě svépomocí by vše bylo podstatně levnější, ale zbrojnice by pro SDH mohla být až příliš velké sousto.

Každopádně pozemek už hasiči mají a byli nadšení, že by se zbrojnice začala stavět ještě letos. Nyní už ale tuší, že to asi tak rychle nepůjde. Starostka zatím neví, jestli bude obec žádat o dotace. „S dotačními tituly je to složité, uděláme něco jinak, než je v projektu a peníze jdou hned dolů. Bez dotace bychom si ale museli vzít úvěr.“

Hasiči přitom mají novou cisternu, koupili jí od dobrovolných hasičů z vedlejší Kamenice. Stojí v nové plachtové hale v Bítovčicích. K tomu mají starší dodávku Iveco přezdívanou Tonda.

Podobně jako v jiných obcích, i v Bítovčících se hasiči starají o kulturní život. Letos uspořádali ples a pálení čarodějnic, bude i letní kino nebo akce pro děti. „Teď dva roky byly takové, že jsme z toho vypadli. Vedle hasičů tu ale jsou aktivní také fotbalisté a aktivní vždy byly i ženy,“ dodala Eva Bendová.