Milan Ošmera je rodákem z Třebíče, většinu roku však vždy tráví v zahraničních angažmá. Nyní se vrátil z ročního hostování v Holandsku a Belgii, kde působil jako žonglér a iluzionista. Při svých cestách v cizině potkává zajímavé lidi z řad profesionálních artistů. Některé z nich čas od času přizve na svoji rodnou Vysočinu, aby svým uměním ohromili děti v základních a mateřských školách.

„Jedná se často o mezinárodní programy. Někdy mají po skončení představení děti dokonce možnost samy si vyzkoušet některé artistické kousky a musí komunikovat v cizím jazyce,“ vysvětlil Ošmera.

Tentokrát jeho pozvání přijali artisté Eduard a Marie Janečkovi, kteří si pro školáky na Vysočině udělali čas mezi dvěma angažmá v Dánsku a Švýcarsku. Tři dny jim stačily na to, aby vykouzlili úsměv na tvářích dětem z deseti škol na Jihlavsku, Žďársku a Třebíčsku.

Sčítání darovaných peněz ze Tříkrálové sbírky v Oblastní charitě Jihlava.
OBRAZEM: Tříkrálová sbírka je sečtená


Vedle žonglérských kousků v podání Ošmery žasli kluci a holky nad vzdušnou akrobacií či kovbojským vystoupením. To zahrnovalo třeba i vrhání nožů se zavázanýma očima. „V jedné ze škol prokázal svoji odvahu její ředitel, když se před očima žáků i svých kolegů postavil k dřevěné desce a nechal nože házet i okolo sebe,“ podotkl artista.

Jedním z Ošmerových cílů je představit dětem i učitelským sborům méně tradiční sportovní disciplíny, ukázat, že za slovem sport se neskrývá pouze fotbal a florbal. Věří, že jimi předvedené kousky budou pro děti inspirací, například i na nový koníček, do kterého se pustí.

Ilustrační foto.
Řidička v rychlosti přes 200 kilometrů za hodinu předjela policii