„Rozpočet je předkládán jako vyrovnaný ve svých zdrojích a výdajích. Návrh rozpočtu přesahuje jedenáct a půl miliard korun. Jedná se o navýšení oproti letošnímu schválenému rozpočtu o 800 milionů,“ uvedl Kukla. Oproti letošnímu roku vzrostou daňové i nedaňové příjmy. Kraj Vysočina se letos zbavil například sanatoria na Buchtově kopci nebo bývalé školy v jihlavské Havlíčkově ulici.

Nová položka ve výdajích je dotační politika. Na tyto účely se dříve převáděly finance z přebytku, nyní půjde téměř tři sta milionů korun přímo z rozpočtu. „Nejedná se o veškeré dotace, například stipendia, vyrovnávací platby či podpora hasičů vyjdou na dalších 150 milionů,“ dodal Kukla.

Hejtmanství myslí i na budoucnost a proto rozhoduje zodpovědně. „Jsme v době takzvaného blahobytu. Proto jsem chtěl, aby se navýšil fond strategických rezerv. Navyšujeme ho z 227 milionů na 330 milionů a zároveň snižujeme rezervu kraje z 260 na 220 milionů.“ Naopak zadlužování kraje se nebude prohlubovat, aktuálně je zhruba 450 milionů, jedná se o úvěry z dob ekonomické krize deset let zpátky.

Slavnostní otevření a představení nových sociálních bytů v Hrotovicích.
Hrotovice postavily nové sociální byty. Nájemníci se nastěhují už příští týden

V příštím roce čeká Kraj Vysočina například výstavba krajské knihovny, rekonstrukce stravovacího provozu v Jihlavě, výstavba nového sociálního domova pro seniory v areálu Nemocnice Jihlava, rekonstrukce bývalého zámku v Nových Syrovicích a také velké dopravní stavby, zejména obchvat Velkého Beranova. Bude třeba také řešit kůrovcovou kalamitu. Na tyto účely bude mít kraj zhruba sto milionů. „Kraj není schopen se s ekologickou katastrofou vypořádat sám. Jsme připraveni se spolupodílet se státem,“ doplnil radní pro oblast lesního hospodářství Martin Hyský (ČSSD).

Ilustrační foto
Hnutí ANO dostalo Finanční a Kontrolní výbor