Pomník lidé najdou na Ústředním hřbitově v Jihlavě hned u hlavního vstupu.

Žádné velké oficiality a slav-nostní odhalování ale Herzán, který napsal několik knih o jihlavské historii, nechystá. „Kdo chce ve stejné skromnosti uctít památku našich letců, může položit kytičku nebo se jen tiše pomodlit nebo zavzpomínat na jejich hrdinství a zamyslet se nad jejich odkazem dnešním generacím," uvedl ke svému dílu Herzán.

Statečný děda

Vzpomínku poslal do nebe svému dědečkovi, Jiřímu Herzánovi z Třebíče, který před více než deseti lety zemřel. Ten měl tu odvahu, že podobný pomník letcům RAF dokázal u Jihlavy vytvořit a postavit v komunistické době. V Jihlavě vznikl v roce 1976 a v Mrákotíně v roce 1978.

„Přes tvrdé výslechy StB a přesvědčování, aby pomník okamžitě odstranil, nikdy neustoupil ani o krok zpět a pomník tam přežil i sametovou revoluci, než byl odstraněn po restitucích pozemku, na němž stál," vysvětlil vnuk po Jiřím Herzánovi, který na něj tímto navázal.

Byl to podle Herzána jediný pomník letcům RAF v komunistickém Československu a snad i ve střední Evropě.

Deska v kostele

I v Jihlavě se narodilo a žilo několik letců RAF. „Je mi moc líto, že Jihlava, která je krajským městem, dosud neměla žádnou podobnou připomínku hrdinství a odkazu letců RAF, ač jiná a menší města je mají," připojil Herzán.

Jihlava se však proti tomuto tvrzení důrazně ohradila. „V listopadu 2012 v kostele Povýšení sv. Kříže v Jihlavě byla slavnostně odhalena pamětní deska, na které je uvedeno 22 jmen druhoválečných veteránů, příslušníků legendární britské Royal Air Force (RAF), kteří se narodili v Jihlavě, nebo byli s Jihlavou a okolím nějak spjati," uvedl na pravou míru mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.