„Budoucnost ukáže, jestli pomáhala k vyšší volební účasti,“ přemítal předseda volební komise Milan Vala při posledních volbách, které se za cinkotu skleniček konaly nejspíš naposledy.

Novou zbrojnici tamní hasiči potřebovali jako sůl. V té staré totiž neměli ani toalety, natož odpovídající zázemí. „Byla to spíše taková stodola. Nebylo tam prakticky nic,“ potvrdil předseda osadního výboru ve Zborné Radek Hošek.

S ním souhlasí i starosta dobrovolných hasičů ze Zborné Jiří Skořepa. „Pro náš sbor je to významná událost. Těšíme se, až to teď celé přebudujeme a budeme moci zahájit i spolkovou činnost, při které využijeme v nové hasičárně i zasedací části,“ vyjádřil při slavnostním otevření.

„Pravidelně se účastníme sportovních soutěží a díky tomuto novému zázemí můžeme v budoucnu rozvíjet i aktivity pro děti, například vytvořit i družstvo malých dětí,“ dodal Skořepa.

Nová hasičárna má kromě sociálního zázemí také kuchyňku. Stavba trvala necelý rok a vyšla na šest a půl milionu korun. Navíc by se měla stát jakousi první etapou plánované revitalizace celé návsi ve Zborné, jíž dominuje.

Bez využití ale nezůstane ani původní budova. „Rozhodně ji neplánujeme bourat. Poslouží hasičům i nadále, a to jako zázemí pro techniku,“ uzavřel Hošek.