V pondělí odpoledne se na obecních budovách, školách a radnicích objeví vlajky České republiky. V sobotu je totiž státní svátek Den vzniku samostatného československého státu a vyvěšování vlajek je při této příležitosti ze zákona povinné. Starostové si proto vždy dávají pozor, aby vlajka visela správně.

„Existuje předpis, který říká, jakým způsobem se má vlajka vyvěšovat. Na radnici má toto na starosti správa budov, která se těmito předpisy řídí," potvrdil mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. Ten si nepamatuje, že by si někdo přišel stěžovat, že vlajka visí jinak, než by měla.

Nejčastější chybou při vyvěšování do svislé polohy bývá přetočení vlajky obráceně. Správně má být modrý klín nahoře, vlevo dole bílý pruh a napravo pruh červený. Obce však většinou mají vlajky už připravené na nosiči, které potom už jenom zasazují do držáků před úřadem.

„Pro nás je vyvěšování vlajky rutina. Vlajku máme na nosiči, tak jak má být, a vždy, když je státní svátek, tak ji dáme do držáku," popsal způsob vyvěšování starosta Vyskytné nad Jihlavou Petr Böhm.

Starostu spíše než způsob vyvěšování vlajky trápí krádež tohoto státního symbolu. „Když je například nějaká sportovní událost v době, kdy se věší vlajka, tak si ji dost často někdo nenávratně vypůjčí," připomněl negativní zkušenost v obci s vyvěšováním vlajek Böhm. Výpůjčka neznámými však bývá nevratná, vlajka se na stojan nevrátí.

Proto mají ve Vyskytné nad Jihlavou raději vlajky do zásoby a pravidelně jednou za dva roky několik kusů doobjednávají. Na jihlavském magistrátě mají trikolor dostatek, ale i zde se stávají terčem nenechavců. „Většinou se jedna až dvě vlajky ztratí při volbách," dodal Tulis.

Vlajková výzdoba při státních svátcích většinou začíná už v 16 hodin předchozího dne a končí v 8 hodin dne následujícího po státním svátku.

Obce občas doplňují státní vlajku vlajkou obecní, krajskou a někde dokonce také vlajkou Evropské unie. Ovšem i při zdánlivě jednoduchém vyvěšování evropské vlajky je nutné dávat si pozor.

Evropská vlajka s hvězdami je ve správné poloze tehdy, když pěticípé hvězdy stojí na dvou cípech. Při obrácené poloze vlajky to totiž vypadá tak, že hvězdy stojí na jednom svém cípu. Tato poloha vlajky je špatně.