Meteority měly na Vysočině padat v první polovině listopadu. Hledání je zatím neúspěšné, informoval Deník Tomáš Holenda z Astronomického klubu Pelhřimov, který pátrací akce koordinuje. „Včera jsme tam byli čtyři, zase jsme nic nenašli. Zítra se tam chystám znova,“ uvedl ve středu odpoledne.

Skupinka hledající meteority se opět sejde na návsi v Bukové, pak přejede auty. „Chodíme už trochu dál od vesnice, ale pořád je nejpohodlnější sejít se na tradičním místě,“ vysvětlil Holenda. Sobotní akce je možná díky příznivému počasí. Až napadne sníh, hledání do příchodu jara skončí.

Pád meteoritického deště si ve Stonařově dodnes připomínají.
Na Jihlavsku padaly meteority, lidé je teď mohou jít hledat

Zájem veřejnosti není nijak velký, Tomáš Holenda by uvítal více pomocníků. Stačí přitom dobré boty a teplé oblečení, to je všechno. Kdo pak meteorit najde, může si ho klidně i nechat. „Je známý případ, že zemědělec našel meteorit na svém poli u Hradce Králové. Nález oznámil, nechal ho přeměřit, a nepřál si ho věnovat, tak si ho nechal,“ vzpomněl již dříve Holenda. Takový postup je lepší i pro nálezce, který tak získá jistotu, že skutečně vlastní meteorit.

Nálezce meteoritu, který má ležet na Jihlavsku, pak bude uvedený v databance na internetu, a to ve zvláštní kategorii meteoritů s rodokmenem. Ta eviduje meteority, u kterých se ví, odkud přilétly. Databanka čítá zhruba čtyřicet kusů z celého světa. Být ve vybrané společnosti jejich nálezců je jistě lákavá vidina.

Meteority tak hledají lidé prakticky od té doby, kdy ve čtvrtek 10. listopadu brzy ráno prosvítil oblohu jasný bolid. Zhruba padesátikilogramový meteorit vstoupil do atmosféry před pátou hodinou ranní, poprvé ho zaznamenali nedaleko Sušice. Za letu se pak začal rozpadat. „Největší úlomek pak pohasl ve výšce kolem pětadvaceti kilometrů nad zemí jižně od Horní Cerekve na Vysočině,“ uvedli Pavel Spurný, Jiří Borovička a Lukáš Shrbený z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Ilustrační foto počasí.
Meteorologové varují před silným větrem. Na Vysočinu dorazí ve středu večer

I když převážná většina původní hmoty shořela v atmosféře, je dle astronomů pravděpodobné, že řada zejména menších kousků dopadla až na zemský povrch. Největší meteorit může mít až jeden kilogram, další budou vážit do sta gramů.

Na Jihlavsku už v minulosti meteority padaly, bylo to nedaleko současné lokality, jde však o náhodu. Dle dobových záznamů se 22. května 1808 ráno nad Stonařovem objevil velký ohnivý kužel a ozvala se ohlušující rána. „Během následujících chvil se ozývalo ještě další dunění, které přecházelo ve svist doprovázející pád jednotlivých meteoritů. Na krajinu se velmi rychle snesla mlha hustá tak, že prý nebylo vidět víc než na dvanáct kroků. Mnozí svědci události v dobových zápisech popisují i náhlou přítomnost nepříliš vábného zápachu,“ popsala událost Jihlavská astronomická společnost na svém webu.

Meteority na Vysočině
- meteority měly na Vysočinu dopadnout časně ráno 10. listopadu
- předpokládané místo dopadu je mezi Švábovem a Jezdovickým potokem na Jihlavsku
- v lokalitě se zatím nic nenašlo, dosavadní mírná zima umožňuje pokračovat v hledání