„Při shromažďování informací a doplňování seznamu drobných památek jsme narazili na pozůstatek křížku. Zbyl z něj v podstatě jen sokl, který byl z části utopený pod povrchem," informoval o původním stavu křížku pracovník odboru správy realit Magistrátu města Jihlavy Ondřej Stránský.

Křížek u silnice do Popic je zrenovovaný, prostor na soklu určený pro text však zatím zeje prázdnotou. „Bohužel se nám nepodařilo najít jakékoliv informace o tom, kdo, kdy a z jakého důvodu křížek původně postavil. Pokud by o minulosti křížku kdokoliv něco věděl, budeme rádi za informace," vyzývá Ondřej Stránský.

Obnovu křížku provedl restaurátor Otakar Marcin mladší, na renovaci se pracovalo v letních měsících, celkové náklady na opravu a dotvoření křížku byly 185 tisíc korun.

Snažení úřadu a šikovných rukou restaurátora završila malá slavnost, požehnání, které vedl farář stonařovské farnosti Jiří Buchta. Akce v příjemné atmosféře se zúčastnily dvě desítky přihlížejících, ke kterým promluvil primátor města Jihlavy Rudolf Chloupek. „Křížek už je nyní v pořádku. Jsem rád, že vás mohu informovat o tom, že v dohledné době radnice zajistí také opravu fasády kaple u vás na návsi v Popicích," sdělil přítomným primátor města.

Jihlavská radnice v posledních letech nechala zrenovovat více podobných drobnějších památek. „Jedná se například o kapličku v Heleníně, křížek na vrchu Větrník, studánku a sochu na Skalce, boží muka, kříž a kapličku v Kosově, sochu madony s dítětem ve Strojírenské ulici nebo kříž u dubu v polích u Heroltic," vyjmenoval památky mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.