Řidiče kromě policistů budou ale během dubna na vybraných místech kontrolovat kromě dopravních policistů i žáci základních škol. Řidiče sami zhodnotí a podle toho, zda se dopustili, nebo nedopustili, přestupku, odmění je sladkostmi, nebo citrony. První ze série preventivních akcí zastihla řidiče ve středu ve Velkém Beranově.

„Chceme děti vést k tomu, aby věděly, že je důležité se chovat bezpečně nejen jako chodec, ale i jako řidič," řekl náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl, který informoval, že tato akce je součástí celoročního projektu Bezpečná Vysočina.

Místa, na kterých budou žáci základních škol během měsíce kontrolovat dospělé řidiče, byla vybrána na základě doporučení policistů. „Průtah Velkým Beranovem je obecně považován za velice rizikový úsek. Denně zde projedou stovky až tisíce aut a charakter vozovky je láká nesundat nohu z plynu. Především úsek u základní školy a u zastávky autobusů je mimořádně nebezpečný a jak děti, tak řidiči musí být maximálně pozorní," upozorňuje Joukl. Podobné úseky pro preventivně- dopravní akci vytipovaly dopravní policisté například také ve Velké Bíteši, Kamenici nad Lipou, Želetavě, Humpolci nebo ve Ždírci nad Doubravou.

„Společné preventivní akce tohoto zaměření vítáme, protože děti jsou z hlediska statistik nejohroženějšími účastníky silničního provozu, a to jak v roli chodců, tak v roli malých cyklistů," uvedl Jan Kostečka, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství police kraje Vysočina. Navíc pokud se podobných akcí děti zúčastní, mohou pak podle Kostečky působit na své rodiče, kteří je vozí v autech.

Během první hodiny kontroly v Beranově děti rozdaly tři kyselé citrony za neuspokojivý technický stav zastavených aut. Asistovaly i při jednom uložení blokové pokuty. „Kolem naší školy jezdí auta hodně rychle, a to i přesto, že řidiče na vysokou rychlost upozorňuje radar. Přecházet můžeme jen hodně opatrně na přechodech. I tak mívám strach, protože velká auta jsou ve velké rychlosti nebezpečná," uzavřela žákyně čtvrté třídy Základní školy Velký Beranov Petra Pešoutová.