Smrt, nemoc, bída a vůbec všechno, co lidem škodí, v sobotu zmizelo z Hodic. Místní zde totiž do potoka hodili Moranu, starou bábu, která tyto nešvary symbolizuje. Vynášení Morany je starodávný pohanský zvyk, který se z pradávných slovanských dob zachoval na některých vesnicích až dodnes.

Hodičtí však tuto tradici zažili teprve podruhé. Že zvyk obnoví, se totiž rozhodli teprve minulý rok. „Přemýšleli jsme, co bychom na začátku jara po té dlouhé zimě mohli s dětmi venku podniknout. Napadlo nás uspořádat tento pohanský zvyk, v Hodicích sice není tradiční, ale proč ne. Jde nám o to, vyjít si s dětmi ven a říct jim něco o zimě a jaru," řekla organizátorka akce Ivana Kalinová.

Pro naše předky byl rituál vynášení zimy a vítání jara významnou událostí, kterou prožívalo celé společenství. Dospělí a staří ale jenom přihlíželi. Přímými aktéry byli mladí lidé, dospívající nebo děti, ti, kteří představují naději do budoucna. To však v Hodicích neplatilo. Moranu musely nést malé děti, protože dospívajících se zde moc nesešlo. „Moranu by měla nést svobodná děvčata, ale těch máme tady v Hodicích nedostatek," zasmála se organizátorka.

Ke zhotovení Morany se používá to, co už není k potřebě, jako jsou suché větve, roští nebo stará sláma. Hodickým trvala zhotovit pouhou hodinu. „Jelikož už jsme měli zkušenosti z loňska, tak nám tolik času nezabrala. Konstrukcí je dřevěný kříž, který jsme obalili slámou. Oblékli jsme jí zástěru a hlavu zabalili do prostěradla a uvázali šátek. Pak jsme nechali děti, aby ji dozdobily," přiblížila výrobu staré baby Ilona Adamová z Hodic. Na krku se Moraně houpaly korále z vyfouknutých vajíček a měla červené pentle. „Tohle všechno patří také k tomu zvyku, hledali jsme v knížkách nebo na internetu," dodala Adamová.

Asi čtyřicítka Hodických nastrojenou Moranu doprovodila k místnímu potoku. Na rozloučenou jí zazpívali několik písniček a nakonec ji do potoka vhodili. Proud vody ji pak jako symbol překonání zimy odnesl pryč z vesnice. Jako kontrast k Moraně měli Hodičtí takzvané líto. Proutek ze stromu, který symbolizuje příchod jara a obnovení života. „Líto si každý ozdobí mašličkou a vezme si ho domů, aby pamatoval, že se jaro blíží" upřesnila Ivana Kalinová. Na závěr tohoto pohanského zvyku si mezi sebou Hodičtí rozdali nejrůznější sladké dobroty a dospělí si připili něčím ostřejším.