Celkem jeden a půl tisíce hodinářů se už vyučilo na jediné hodinářské škole v České republice i na Slovensku. Letos si tak škola připomíná šedesát let od založení tohoto unikátního učebního oboru v Polné. Dnes sídlí v Jihlavě.

A sice na sloučené škole se složitým názvem Obchodní akademie, střední zdravotnická škola, střední odborná škola služeb a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Jihlava.

Dospělí se na obor hlásí

„Mezi absolventy základních škol o tento obor je minimální zájem. Mezi zaměstnavateli z celé republiky je o naše absolventy zájem veliký," informoval o tomto nepoměru Jaromír Ondráček, učitel odborných předmětů oboru hodinář na jihlavské škole. Se studiem pro dospělé je to však jiné. „To máme obsazené na tři roky dopředu," dodal učitel. Podle něj celosvětově zájem o hodinářství roste. „Švýcaři loni prodali mechanických hodinek téměř za dvojnásobek proti období před krizí z roku 2008, kdy šlo asi o šestnáct miliard franků," přiblížil Ondráček.

O uplatnění se absolventi jihlavského ojedinělého oboru hodinář určitě nemusejí obávat. Například nejlepší žák roku 2014 Petr Tlačbaba si vybíral ze tří nabídek na zaměstnání. V tomto roce potřebují hodináře například pražska firma Bechyně, která se zabývá hodinkami Rolex nebo Longines. Také v Brně má o absolventy hodináře z Jihlavy zájem firma Hanák, která spravuje hodinky Omega nebo Tissot.

Hodináře potřebují i v zahraničí

Po kvalifikovaných hodinářích je navíc i poptávka v zahraničí. Například David Pavlík, který je absolventem z roku 1995, využil svých znalostí a již několik let pracuje v mezinárodním servisu Swatch Group v německém Glashütte.

„Je to technický obor, ale není to nic náročného. Jen to chce chtít. Baví mě to. Hodinářství je zajímavé a člověk se v něm neustále zdokonaluje, jak technicky, tak logicky. Člověk musí mít trpělivost," popsal studium hodinářství jeho student Martin Svědek. Podle Ondráčka se hodinářem může stát především ten, kdo má zájem. Dále žák potřebuje technické myšlení. Často totiž není nejtěžší opravit závadu v hodinách či hodinkách. Někdy je nejtěžší závadu vůbec najít.