Jihlavský magistrát je už deset let stoprocentním majitelem kdysi slavného hokejového klubu. Za tu dobu do něj investoval desítky milionů korun, přičemž momentální odhadovaná hodnota klubu je podle jeho jednatele Bedřicha Ščerbana okolo 36 milionů korun.

„Žádný finanční strop ani časový horizont, dokdy bychom chtěli majetkovou situaci vyřešit, však nemáme,“ konstatoval Vovsík s tím, že město v žádném případě nehodí Duklu přes palubu.

Vloni dostal klub, přesněji jeho profesionální A–tým, od magistrátu na svoje fungování sedm milionů korun. Dalších tři a půl milionu šlo na mládež a devět milionů na provoz Horáckého zimního stadionu.

Rozpočet „áčka“ se přitom podle šéfa Dukly pohybuje okolo 21 milionů korun. „Od sponzorů jsme na minulou sezonu získali 9,2 milionu a prodejem hráčů 3,8 milionů,“ doplnil zbývající příjmy Ščerban.

Město v současné chvíli nemá ani vypracovanou analýzu, která by ukazovala, jaký přínos investované desítky milionů a vlastnictví Dukly mají pro život občanů Jihlavy.

„Ten je podle mě v tom, že děti mají kde bruslit,“ prohlásil Vovsík.
„Možný prospěch města z vlastnictví klubu lze zjednodušeně posuzovat ve dvou rovinách: ekonomické a politické. Čistě stoprocentní vlastnictví může být ekonomicky výhodné pouze tehdy, vytváří-li subjekt zisk, který se stává příjmem pro město,“ myslí si Marek Pavlík z Ekonomicko– správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Většina ekonomických studií navíc prokazuje minimální vliv přítomnosti velkého sportovního klubu – i z nejvyšší soutěže populárního sportu – na ekonomiku regionu. Zpravidla jde o zátěž na rozpočet města

Vovsík: Město profesionální klub potřebuje

Jaký přínos mají investice města do hokejové Dukly? A potřebuje vůbec Jihlava profesionální hokejový klub? To jsou otázky, na které odpovídal náměstek jihlavského primátora Radek Vovsík.

Má město vypracovanou analýzu, jaký má Dukla pro Jihlavu jako komunitu přínos? Například pro podnikatele, cestovní ruch, prezentaci města…
Taková analýza zpracovaná není. Přínos je podle mě vidět na tom, jak se zvyšuje návštěvnost na stadionu, na práci s mládeží. Na atraktivnější zápasy sem přijde třeba až pět tisíc diváků. Pětitisícová návštěva je podle mě pro město jednoznačný přínos.

Podle čeho se tedy rozhodujete, že zrovna tolik peněz do Dukly dáte?

Při sestavování rozpočtu vycházíme z potřeb, které nám vyčíslí jednatel Dukly. Potom posuzujeme jednotlivá čísla v souvislosti s možnosti rozpočtu města. Už teď víme, že pro rok 2010 bude dotace menší než pro letošek. Snížení se bude pohybovat v řádech milionů.

Co tedy má běžný člověk z toho, že město podporuje a vlastní profesionální sportovní klub? Tedy kromě toho, že může jít na hokej.

To, že může dát bruslit svoje dítě.

Ale existují i jiné kluby, které nejsou profesionální, a do nich také mohu dát svoje dítě sportovat.

Jasně. Pochopitelně. Když ale bude dítě chodit běhat, tak na to běhání nepotřebuje takové zázemí jako na bruslení. Tohle je finančně náročnější.

Proč město Jihlava Duklu vlastní už deset let?

Město je první, kdo by si přál Duklu nevlastnit. Už čtyři roky je vyvěšeno poptávkové řízení na prodej klubu. Bohužel situace je taková, jaká je. Zájem o Duklu v tuto chvíli není. Až bude po rekonstrukci stadion, šance bude větší. Ale to ukáže až čas.

Přece jen Dukla už město něco stála. Nemáte stanovený nějaký finanční strop nebo časový horizont, do kdy do ní dávat peníze?

Tak, jak je momentálně Dukla financována, to bylo pro nás do letošního roku únosné. Pro příští rok kvůli krizi, která se projevila i na příjmové stránce města, pro nás už tato situace únosná není. Proto dotaci snížíme.

Kromě toho, že máte vyvěšenou nabídku na úřední desce, hledá město aktivně zájemce o Duklu?

Pochopitelně že při jednáních s developery se tahle otázka zmiňuje, ale v tuto chvíli opravdu není nikdo, kdo by měl o Duklu zájem. Pokusů byla celá řada: ať už prostřednictvím inzerce nebo třeba přes fan club ve Švýcarsku, který oslovil místní podnikatele. Ale vše selhává.

Když to shrnu, tak máme klub, který má momentálně hodnotu 36 milionů korun a město do něj dalo za deset let zhruba osmdesát. Je to dobrá investice?

Nemám čísla, kolik třeba kraj dává do divadla a jakou hodnotu má divadlo. Ani nevím, zda je to takhle měřitelné. Dotace z města nejsou od toho, aby navyšovaly hodnotu klubu.

Potřebuje město vůbec profesionální sportovní klub?

Jsem přesvědčený, že kdyby ho nepotřebovalo, tak ho nefinancuje.

A proč ho potřebuje?

Aby tisíce lidí měly kam chodit na hokej, aby děti měly kde bruslit a aby amatéři měli kde hrát hokej.

Má město vlastnit a podporovat hokejovou Duklu?

ANO - Pavel Zeman - redaktor webu hcdukla.cz

Už to není pouhá mašina, ve které se mohl dospívající mladík s hokejkou v ruce svést, aby se vyhnul stanici s názvem Vojna. Uvadající klenot Vysočiny vzal do svých rukou Bedřich Ščerban a stroj se znovu rozjíždí.

Lidé zaslepení nenávistí a nechutí ke sportu vidí pod značkou HC Dukla Jihlava jen dospělé hokejisty, což je vzhledem ke 12 mistrovským titulům sice celkem pochopitelné, jenže právě zaslepenost ochudí takového člověka o důležitá fakta.

V Jihlavě začalo fungovat Krajské centrum talentované mládeže. Šikovný malý capart z Horní Dolní už si nemusí zoufat. Šanci má stejnou jako jeho kolega z Jihlavy.

Podařilo se i zminimalizovat ceny za pořízení nové výstroje.

Koncem září prošla hokejová Dukla přísnou kontrolou z Českého svazu ledního hokeje. Výsledek? „Cesta, kterou se v Jihlavě dali, je určitě ta nejlepší. Posun je minimálně o dvě stě procent dopředu,“ ujistil „kontrolor“ Zdeněk Pavliš věčné pochybovače.

Nemůžeme zapomenout, že pod Duklu spadají i jihlavské krasobruslařky, jež rok co rok sbírají úspěchy na mezinárodním poli.
Přestože je město Jihlava 100% vlastníkem Dukly, jeho každoroční příspěvek tvoří pouhou třetinu celkového rozpočtu hokejového klubu.

Je tedy financování Dukly ze strany města opravdu tak přehnané a nespravedlivé vůči ostatním subjektům jako je například DKO, které město ani z části nevlastní?

Po dlouhých letech má HC Dukla Jihlava generálního partnera. A že by se snad fanoušci museli bát změny názvu klubu, kterou si nadiktuje hlavní sponzor? Tak jak tomu je v ostatních klubech zvykem!? Právě naopak! Nový mecenáš je hrdý na to, že může být spojen se značkou HC DUKLA JIHLAVA.

Argument, že by město mělo finančně podporovat spíše kulturní události, je dalším argumentem pro Duklu. Totiž: slyšeli jste něco o ruském ledovém cirkusu, hudebním sboru Alexandrovců nebo slovenské skupině Team? Jejich vystoupení proběhlo na Horáckém „nekulturním“ zimním stadionu v Jihlavě…

NE - František Jirků - šéfredaktor Jihlavského deníku

Profesionální sport je všude ve světě schopen si na sebe a svoji činnost vydělat sám. A nespoléhat se na pomoc veřejných financí.

Z tohoto hlediska je situace v České republice poněkud výjimečná. A v Jihlavě obzvlášť. Dukla Jihlava nejenže volí cestu běžnou u dalších českých klubů a spoléhá se na dotace od magistrátu. Nejslavnější klub československé hokejové historie je přímo majetkem města.

Veřejné finance by přitom měly sloužit k tomu, aby pomáhaly projektům, které si svou činností nejsou schopny zajistit peníze na svoji existenci a přitom mají přínos pro nejširší spektrum obyvatel.

K těmto organizacím profesionální klub, který navíc provozuje jeden z nejpopulárnějších sportů v zemi, ovšem nepatří.
Na svoji činnost by si měl být schopen vydělat sám. Ať už prostřednictvím darů od sponzorů nebo prodejem vstupenek, suvenýrů i hráčů.

Je sice sympatické slyšet z úst jednatele Dukly, že na platy hokejistů nešla z městských peněz ani koruna, ale stále musí při sestavování rozpočtu počítat se sedmi miliony korun od magistrátu. Bez nich by mzdy hráčů áčka nebyly takové, jaké jsou dnes. Prostě by na ně klub neměl.

Jednatel klubu rád vyzdvihuje to, že značka Dukla Jihlava je celosvětově známá. Co víc si tedy přát? Na co víc přilákat sponzory než na značku, kterou každý zná?

Město by své úsilí a finance mělo směřovat jinam. Pokud už chce hokeji v Jihlavě pomoct, mělo by se soustředit na mládež, případně na zajištění odpovídajícího prostředí. To samozřejmě dělá, a budiž za to pochváleno.

Jenže na to, aby si měly děti a veřejnost obecně kde zabruslit, profesionální klub nepotřebuje.

Jistě, pro malé kluky je důležité, aby měli své vzory. A čím blíž svým potenciálním následovníkům budou, tím lépe.

V Jihlavě však funguje řada jiných klubů, které pracují s mládeží, nefungují na profesionální bázi a nestojí město tolik peněz. Přitom vychovají borce, kteří jsou schopni reprezentovat Jihlavu i Českou republiku na evropské či světové úrovni.