V souvislosti s kapacitou haly, která bude pět tisíc šest set lidí, to nebude reálné. „Skupinu Mistrovství světa seniorů sem nedostaneme, na to je kapacita příliš malá,“ potvrdil Deníku jednatel HC Dukla Jihlava Bedřich Ščerban, který zná podmínky konání mezinárodních akcí. Vyšší kapacita znamená vyšší provozní náklady, budovat arénu pro více lidí by nedávalo smysl.

Aktuálně se staví velká hala také v Brně, tamní kapacita třináct tisíc míst bude zřejmě pro zápasy základní skupiny na Mistrovství světa vhodnější. Podobně jako v Jihlavě také půjde o novou stavbu využívající moderní technologie a stížnosti hokejistů na podmínky v aréně snad už budou minulostí.

Že by ale do Jihlavy nemohly zavítat hvězdy NHL, si Ščerban nemyslí. „Před mistrovstvím v Evropě týmy hledají zázemí na přípravu, přátelská utkání a tam si naopak myslím, že jejich požadavkům vyhovujeme. Může se stát, že si tu udělá kemp i tým Kanady nebo Američané, oni létají do Evropy dříve kvůli časovému posunu,“ uvažoval nahlas. V Jihlavě by přesto mistrovství mohla najít své místo.

Stejně tak se mohou v Jihlavě hrát například světové šampionáty mladých hokejistů. „Můžeme tu vidět zápasy Euro Hockey Tour, Mistrovství světa dvacítek nebo osmnáctek, tam všude bude kapacita tak akorát, nebo Mistrovství světa žen. To jsou turnaje, kam v průměru chodí pět, šest tisíc lidí a pak je zbytečné to dělat v aréně pro osmnáct tisíc,“ vysvětlil Ščerban.

K tématu se již dříve vyjádřil primátor Petr Ryška, který má ve sportovním prostředí důležité kontakty. Je přesvědčen, že by v Jihlavě mohla být téměř ve všech sportech juniorská mistrovství Evropy nebo světa. Konkrétně dříve mluvil o volejbalu, basketbalu nebo florbalu.

Možný bude i velký turnaj v tenise. „Ale je třeba se podívat na ubytovací kapacity. Na Davis cup stačí jeden hotel, ale třeba při juniorském mistrovství ve stolním tenise bude potřeba ve městě ubytovat pět set lidí, a to bude docela oříšek,“ uznal Ryška. Kdysi vyhledávaný Hotel Gustav Mahler totiž zůstává zavřený.

Do zimy musí být pod střechou

Zatímco celá republika sledovala vítězné tažení českého týmu světovým šampionátem, práce na Horácké aréně pokračují. „Výraznou činností, která na stavbě probíhá, ale je oku pozorovatele skryta, je zdění betonových stěn v suterénu objektu. Betonové tvárnice bez povrchové úpravy budou tvořit velkou část pohledových konstrukcí stavby," sdělil před pár dny manažer výstavby David Beke. „Dobře jde montáž prefabrikovaných prvků, které viditelně začaly horní patro tribunového prstence," doplnil.

Do konce léta budou osazeny všechny části tribuny a pozornost se již pomalu upírá na montáž střechy. Její největší část je dlouhá šedesát metrů a vysoká skoro sedm metrů. „Je velice důležité, abychom dokázali do konce listopadu halu dostat pod střechu. Ta se bude od Smetanových sadů dělat od srpna,“ uvedl Ryška. Náměstek primátora Radek Popelka pak dodal perličku, že stejně jako měl starý stadion nejdelší girlandový vazník v republice, tak i aréna bude mít největší rozpětí vazníku.

Horácká multifunkční aréna v kostce

- zakázku za necelé dvě miliardy získala firma GEMO z Olomouce

- hala nadregionálního významu bude pro sportovní i kulturní akce

- na financování se vedle města podílí i Kraj Vysočina a Národní sportovní agentura

- demolice starého zimního stadionu, na jehož místě hala vzniká, začala loni v půlce letních prázdnin

- na stavbu má firma šestadvacet měsíců, sezónu 2025/26 by tak mohl klub HC Dukla Jihlava začít „doma“