VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Holubi trápí Jihlavu. Ničí 
i dominantní kostel v centru

Jihlava – Ochranné sítě na sochách v průčelí kostela svatého Ignáce z Loyoly jsou poškozené.

18.12.2012 1
SDÍLEJ:

Sochu na dominantním kostele v centru Jihlavy už síť neochrání. Holubi si cestu dovnitř našli.Foto: Deník/ Jana Kodysová

Přemnožení holubi pořádají v centru krajského města hromadné nálety. Probíhající vánoční trhy jsou pro ně totiž ideální příležitostí k tomu, jak si snadno obstarat potravu. A i když si na ně lidé dost často stěžují, jsou to především oni, kdo ptáky na ulici krmí.

Nejvíce ovšem trpí budovy, na které drzí ptáci ve velkém usedají a ničí je. Jednou takovou je i kostel svatého Ignáce z Loyoly v horní části Masarykova náměstí. Ochranné sítě v pravé části průčelí kostela holubi doslova rozcupovali.

Kostel patří pod Římskokatolickou farnost u kostela svatého Jakuba v Jihlavě. Místní farář Petr Ivan Božik je si problému dobře vědomý. „V současné době s tím neděláme nic, nemá to ani smysl. Nejprve je nutné opravit střechu kostela, a až poté přijde na řadu fasáda a s tím spojené úpravy proti holubům," uvedl farář Božik. Projekt na střechu je už zpracovaný, realizace přijde na řadu až podle toho, jak budou na opravy vyčleněné peníze.

Město plánuje odchyt holubů

Vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Katarína Ruschková uvedla, že město tento konkrétní případ neřeší, protože je to plně v kompetenci vlastníka, nicméně v příštím roce proti holubům zakročí. „Od poloviny ledna až do konce dubna bude v centru města probíhat odchyt holubů do klecí, které budou umístěné na budově Prioru," poznamenala k chystaným opatřením Ruschková. Holuby už město v minulosti odchytávalo. Naposledy se prý podařilo lapit kolem sto padesáti ptáků.

„V těchto dnech by byl odchyt problém, protože není sníh a holubi najdou dostatek jídla na zemi. Zvláště když jsou v centru trhy," doplnila k problému vedoucí odboru životního prostředí.

Ruschková zároveň upozornila na to, že i lidé v centru mohou sami přispět k tomu, aby se holubi na náměstí tolik nezdržovali. „Chtěla bych apelovat na ty, kteří holuby krmí, aby jim nic nedávali. Protože když najdou jídlo na dlažbě, nebudou potom létat do připravených klecí na obchodním domě," doplnila pro úplnost Ruschková.

Na náměstí prý holubi trápí kromě uvedeného kostela například i budovu radnice.

O tom, kde se holubi v Jihlavě shromažďují, ví Karel Koudelka, který pro Jihlavu odchyt holubů zajišťuje. Stovky holubů našel v opuštěných budovách.

Koudelka radí lidem, aby si hlídali větší opuštěné objekty. Tam se totiž dost často holubi koncentrují. Podobně jako do opuštěných budov pod Brněnským mostem u City Parku v Jihlavě. „Jsou to rozlehlé prostory, které nejsou nijak zařízené, chybí tam schody, a k holubům se tak nikdo nedostane. Naposledy, když jsem tam byl, jich tam byla zhruba stovka. A to většina byla venku," doplnil Koudelka.

Podle jeho odhadu v Jihlavě takto létají čtyři stovky holubů. „A to se ještě držím při zemi," uzavřel povídání holubář, který v lednu příštího roku nastraží na Prior klece.

Autor: Jana Kodysová

18.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

V malé obci na Jihlavsku k volbám přišli téměř všichni

Vanůvek – Vanůvek je jedna z nejmenších obcí na Jihlavsku. K volbám tam letos nedošli pouze 4 voliči z 28. V této malé vesnici nedaleko Telče žije dohromady 39 obyvatel z toho 11 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení