Magistrát zatím nemá vydaný demoliční výměr a u stadionu pracují archeologové. Dokument má ale v červenci získat, stejně jako v tom měsíci skončí průzkum někdejšího městského hřbitova. „Pokud nebudou zásadní komplikace, mohla by prvního srpna začít demolice,“ sdělil primátor Petr Ryška.

Vedení města svolalo schůzku se sousedy staveniště, kde byli zástupci vysoké školy, gymnázia, provozovatelé zimáčku i obyvatelé. „Dostali jsme potřebné informace. Vše běží, a to je super,“ komentovala setkání výkonná ředitelka klubu HC Dukla Jihlava Tereza Ščerbanová.

CZ Loko aréna, bývalý Horácký zimní stadion, zeje už pár měsíců prázdnotou. Jeho demolice se blíží.
Podívejte se na jihlavský zimní stadion. Za pár měsíců už bude minulostí

Plánuje se, že práce začnou od parku, kde dělníci nejdříve ze všeho vybourají celou prosklenou štítovou stěnu. Pak bude mít do haly volný vjezd těžká technika.

Ta začne s demolicí střechy. Kvůli jejímu stavu je stadion už přes rok zavřený. Právě na adresu střechy přitom statik Oldřich Balšínek před pár lety řekl, že by byla škoda jí vyhodit, mohla by sloužit třeba v některém skladu, kde nejsou tak přísně bezpečnostní podmínky jako na stadionu. „Takových konstrukcí už moc nestojí, je to velice zajímavá statická soustava,“ prohlásil.

Harmonogram bouracích prací
Zahájení bouracích prací 1. srpna 2023
vjezd do stavby, střecha stadionu s odvozem – 3 týdny
tribuny včetně základů - 3 týdny
obvodové konstrukce a základy - 3 týdny
objekt zázemí - nadzemní část - 3 týdny
objekt zázemí - podzemní část - 3 týdny
objekt restaurace - nadzemní část - 2 týdny
objekt restaurace - podzemní část - 1,5 týdne
Předpokládá se souběh dvou až tří druhů činností
Dokončení bouracích prací cca 30. listopadu 2023
Zdroj: www.hcdukla.cz 

Následně půjdou k zemi tribuny, kde již chybí sedačky. Pět set jich koupil Spolek fanoušků HC Dukla Jihlava, další čtyři stovky získal pro svůj stadion TJ Sokol Bedřichov. Hluk by měl okolí zatěžovat co nejméně. „Při práci s hydraulickým kladivem budou kolem bagru instalovány mobilní protihlukové zábrany,“ ujistilo vedení města sousedy stadionu.

Advokát Jaroslav Homolka (vlevo) a primátor Petr Ryška došli k dohodě, obyvatelé Tyršovy ulice vezmou své námitky proti stavbě Horácké arény zpět.
Horácká aréna v Jihlavě se může stavět: lidé z Tyršovy ulice stáhnou své námitky

Poté přijde na řadu zázemí a kanceláře hokejové haly. Budova půjde k zemi za stálého zkrápění, což minimalizuje prašnost. Vnější zdi však zůstanou stát, ty se zbourají až na závěr. Předtím se ještě dělníci vrhnou také na vyklizenou restauraci a posilovnu.

Pracovat se bude každý den, od pondělí do pátku od sedmi ráno do osmi večer, o víkendech budou dělníci pracovat od osmi do pěti. Ve všední dny večer a o víkendech přitom nebudou pracovat hlučná hydraulická kladiva. Do konce listopadu má být hotovo. Pak může začít samotná výstavba Horácké multifunkční arény, stavby za bezmála dvě miliardy.