Vedení Jihlavy muselo sehnat ještě půl miliardy, aby bylo zajištěné financování haly. Původně se totiž počítalo s tím, že cenovka bude 1,4 miliardy. Pět set milionů přislíbilo hejtmanství, tři sta milionů Národní sportovní agentura a Jihlava si vzala úvěr na šest set milionů. Nejnižší nabídka ale byla podstatně vyšší, kolem 1,9 miliardy.

Přestože se vedení města domnívá, že se podaří získat peníze z dalších zdrojů, nechce dál čekat. Zastupitelé tak budou v půlce února schvalovat plán, jak dát chybějící částku dohromady. „Dvě stě milionů korun bude ještě z dalšího úvěru, dvě stě milionů bychom vzali z disponibilního zůstatku a sto milionů budeme krýt revolvingovým úvěrem,“ sdělil Ryška.

Pokud zastupitelé tento postup schválí, vyberou radní na začátku března zhotovitele. Následně se rozeběhne proces, na jehož konci má být předání stanoviště. A to do června. Pak začne demolice stávajícího stadionu. „To je ideální doba. Rádi bychom, aby se většina stadionu zbourala přes červenec a srpen, kdy je v Jihlavě slabší doprava, zároveň není výuka na Vysoké škole polytechnické naproti,“ připomněl primátor.

Dopravy by se demolice příliš dotknout neměla, Tolstého ulice se zúží ze tří jízdních pruhů na dva, vytíženou Jiráskovu ulici by práce zasáhnout nemusely vůbec. „Nevylučuji, že dojde k zastavení tranzitní osobní dopravy, která by komplikovala vyjíždění ze staveniště. Demolice s sebou určitě ponese odvoz velkého množství materiálu a vyjíždění nákladních vozů,“ připustil radní a manažer výstavby Horácké arény David Beke.

Pokud všechno půjde podle plánu, měla by být samotná hala hotová za dvaadvacet měsíců, celý projekt včetně nároží pak o čtyři měsíc později. „Kompletně může Horácká aréna stát do září 2025, sezona Dukly 25/26 by tam tedy mohla začít,“ sdělil Ryška. Na otázku již nereálné opravy stávajícího stadionu pak Beke odpověděl, že by dle jeho propočtu vyšla na 1,8 miliardy. „Cena by byla srovnatelná, ale je diametrální rozdíl mezi novou a opravenou starou budovou,“ podotkl.

Šance stát se velkým silným městem

Primátor odmítá názor, že by se Jihlava dostala kvůli úvěrům do problémů. „Město se nedostává na hranu, máme velké peníze v rezervním fondu. Nemělo by to ohrozit provoz města. Pokud si vezmeme úvěry, od roku 2024 budeme splácet jednašedesát až devětašedesát milionů ročně po dobu patnácti let. Je to částka, kterou si město může bez problémů dovolit,“ prohlásil. Na úrocích z úvěru město dle propočtů přeplatí maximálně 185 milionů.

Pokud se podaří sehnat další peníze z dotací nebo od firem, bude situace ještě příznivější. V každém případě ale má mít město rok co rok čtyři sta až pět set milionů na další investiční akce „Jestli jsme si tu před čtyřmi lety řekli, že město si půjčí maximálně šest set milionů, je to úplně totéž, jako když si teď půjčí devět set milionů,“ uvedl Ryška s tím, že daňové příjmy města se za tu dobu také o polovinu zvedly.

K tématu se vyjádřil i první náměstek Radek Popelka. „Jihlava je připravená se rozšířit až o patnáct tisíc lidí. Potenciální nové obyvatele musíme na něco nalákat, je to třeba ta aréna,“ řekl. Podle něj se město točí v kruhu a je potřeba někde začít, aby se Jihlava stala centrem nejen Vysočiny. „Naše poloha je významná a máme šanci stát se velkým silným městem,“ dodal.

Mimořádnou tiskovou konferenci vysílalo město online, sledovalo ji až dvě stě diváků. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat, vyjádřil se i opoziční zastupitel Radek Hošek. „V současné ekonomické krizi je potřeba investovat racionálně a vytvářet si finanční rezervy, ne nacpat všechny peníze do jednoho megalomanského projektu,“ varoval.

Podle Ryšky není Horácká aréna nezbytnou investicí. To ale podle něj ve své podstatě není ani oprava náměstí nebo napojení města na Želivku. „Jediná otázka je, jestli tady chceme Horáckou multifunkční arénu, nebo místo ní chceme něco jiného. Pokud chceme být jediné krajské město, které takovou stavbu nemá, mohli bychom mít spoustu peněz, které můžeme dát do silnic nebo chodníků,“ vysvětlil primátor.

Vedení města zároveň zdůraznilo, že se jedná o stavbu na padesát až šedesát let, která bude rozpočtu desítky let pomáhat. „Není na co čekat. Přešlapávání na místě neprospívá nikomu, a tím méně Dukle, která v azylu trpí,“ podotkl radní Richard Šedivý. Hala přitom bude nejen pro hokejisty, budou tam i jiné sporty, například házenkáři už projevili zájem hrát tam kvalifikaci na mistrovství Evropy a prostory by mohly mít využití také pro další kulturní a společenské akce.