Herci Horáckého divadla Jihlava (HDJ) se ve  druhé půli září hned dvakrát představí pod širým nebem. Jednou to bude na Masarykově náměstí v Jihlavě, podruhé přímo na Piazzettě Národního divadla. Ovšem nepůjde o žádnou regionální přehlídku divadel, ale o kampaň s názvem Pomozte svému divadlu, kterou tento týden odstartovala Asociace profesionálních divadel ČR.

Při této akci chtějí regionální scény, včetně té jihlavské, upozornit na nutné změny ve svém financování státem. Stěžují si především na to, že stát neplní závazky schválené koncepce na podporu umění a na financování divadel mimo hlavní město se podílí jen minimálně.

„Stát se k nám chová macešsky a schovává před problémy hlavu do písku. Chceme dosáhnout co nejrychlejšího zvýšení podílu státu na financování divadel prostřednictvím existujícího programu na jejich podporu a také dosáhnout zavedení systému financování divadel z více zdrojů," potvrdil hlavní myšlenky kampaně ředitel HDJ Josef Fila.

HDJ je jedním ze dvou profesionálních divadel v České republice, které zřizuje kraj a  nikoli město. Od kraje dostalo HDJ na letošní provoz zhruba 26,2 milionu korun, zatímco od státu jen něco kolem šesti set tisíc korun. A od města Jihlavy vůbec nic.

„Na podporu divadelní činnosti v Praze věnuje Ministerstvo kultury již dlouhá léta desetkrát více než na všechna ostatní divadla v republice dohromady. To znamená, že zhruba patnáct procent obyvatel hlavního města dostává od státu desetkrát vyšší dotaci na vstupenku než zbytek republiky," osvětluje pohled na věc Jan Burian z Asociace profesionálních divadel ČR a člen petičního výboru. Divadla tomu už nechtějí jenom přihlížet.

Horácké divadlo začíná sezonu už tuto sobotu premiérou hry Naši Furianti. Ve foyeru divadla budou diváci moci na podporu této kampaně podepsat petici. Vše potom vyvrcholí v pátek 21. září od 16 hodin už zmiňovaným vystoupením u Národního divadla v Praze. V Jihlavě na náměstí vystoupí přední herci Horáckého divadla ještě předtím, v pondělí 17. září od 15 a 16 hodin.

„Během třiceti minutového představení se představí herci a herečky divadla Lenka Schreiberová, Lucie Sobotková, Marta Ondráčková, Zdeněk Stejskal, Jakub Škrdla a Petr Soumar za hudebního doprovodu Lubomíra Šrubaře," doplnil ředitel Fila. Před každým představením v divadle diváci navíc uslyší výzvu i s objasněním cílů kampaně.

A jak se na aktivitu HDJ dívá Kraj Vysočina jako zřizovatel? „Podporujeme veškeré snahy a kroky vedení divadla vedoucího k zajištění vícezdrojového financování regionální scény. Připojení se ke kampani je jednou z možných cest, jak upozornit, že i mimo největší metropole se dělá kultura, která se bez podpory neobejde," okomentoval aktivitu HDJ hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Kraj byl o tom, že se HDJ zapojí do kampaně, prý včas informován.

HDJ ročně nazkouší šest premiér, před pár lety jich bylo dokonce sedm. Níže už proto jít nechce. V minulé sezoně navštívilo divadlo více než 53 tisíc diváků. Průměrná návštěvnost HDJ byla na úrovni 89 procent, což je v celorepublikovém srovnání vysoko nad průměrem. Ten se pohybuje kolem šedesáti procent.

Ministerstvo kultury se ve čtvrtek Deníku k situaci kolem regionálních divadel do uzávěrky nevyjádřilo.