VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Horácké divadlo chystá Moliérova Lakomce úplně poprvé

Jihlava - Horácké divadlo Jihlava se nevzdává odvážných tvůrčích plánů, přestože musí vyjít se stejným objemem prostředků jako v předešlých letech.

30.1.2014
SDÍLEJ:

Ředitel Horáckého divadla Josef Fila a režisérka Kateřina Dušková (na snímku) si kvůli dlouhodobé nemoci Pavla Palouše rozdělí i povinnosti uměleckého šéfa.Foto: Deník/ Jiří Jíra

Zavedená profesionální scéna, která působí v krajském městě Vysočiny více než sedm desetiletí, vedle toho vstoupila do roku 2014 s několika personálními změnami na klíčových postech.

Loni hospodařilo divadlo s 37 miliony 199 tisíci korunami, což představuje meziroční úsporu 53 tisíc korun. Přitom dotace jsou už několik let stejné. Ministerstvo kultury poslalo na účet Horáckého divadla 645 tisíc korun, Kraj Vysočina, který je zřizovatelem divadla, poskytl dotaci 26 milionu 227 tisíc korun. „Krajská dotace je od roku 2009 stále stejná," poznamenal při výkladu základních ekonomických ukazatelů ředitel Horáckého divadla Josef Fila.

Podle něho divadlo za uplynulé roky vyčerpalo všechny možnosti, jak na nákladech ušetřit. „Víc ušetřit nedokážeme, už jsme úplně nadoraz," zdůraznil ředitel.

Přitom zájem o divadlo neklesá. Jediné zhoršení zaznamenalo jeho vedení v procentu návštěvnosti. „Měli jsme návštěvnost 92 procent, teď je 88 procent," upřesnil ředitel. A současně připomenul, že celostátní průměr je mezi 65 a 70 procenty.

O 400 tisíc korun na tržbách v posledním čtvrtletí přišlo divadlo kvůli sérii onemocnění v souboru, jakou Fila nepamatuje. „Dělaly se zázraky. Museli jsme zrušit jen několik představení, ostatní jsme přesouvali, takže jsme to nakonec ustáli, stejně to mělo dopad na počet diváků i na tržby," přiblížil nečekaný problém Fila.

Další ukazatele jsou vesměs povzbudivé. Divadlo připravilo deset premiér oproti původně plánovaným šesti. To přivedlo do divadla větší počet diváků. „Loni jsme měli 50 336 diváků, což je o 1 564 víc než v roce 2012," přiblížil důležité číslo ředitel.

Se začátkem roku došlo k několika změnám v uměleckém vedení Horáckého divadla. Kmenovou režisérkou souboru se stala Kateřina Dušková, dosavadní dramaturgyně divadla. Ta kvůli dlouhodobé nemoci uměleckého šéfa Pavla Palouše převezme i část jeho pracovních povinností. „Povinnosti Pavla Palouše do konce sezony převezmu já spolu s Kateřinou Duškovou," upřesnil informaci Fila. Nového uměleckého šéfa chce mít do zahájení příští divadelní sezony.

Na pozici dramaturgyně divadla se po mateřské dovolené vrátila Barbora Jandová. Ta měla už hlavní slovo při tvorbě dramaturgického plánu na sezonu 2014/2015, který vedení divadla poprvé představilo na úterním setkání s novináři. „Je to týmová práce," uvedla odtajnění dramaturgického plánu Jandová.

A současně poukázala na jednu zajímavou chytanou premiéru divadla. „Moliérův Lakomec se na jevišti Horáckého divadla dosud nikdy neobjevil," připomenula dramaturgyně.

Rovnocennou složkou Horáckého divadla zůstává Malá scéna. „Na Malé scéně budeme uvádět současnou dramatiku, Malá scéna chce nabízet žánrovou různorodost," naznačil plány s počiny, které mívají též přívlastky „alternativní" nebo „klubové", ředitel Fila.

Autor: Jiří Jíra

30.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

V malé obci na Jihlavsku k volbám přišli téměř všichni

Vanůvek – Vanůvek je jedna z nejmenších obcí na Jihlavsku. K volbám tam letos nedošli pouze 4 voliči z 28. V této malé vesnici nedaleko Telče žije dohromady 39 obyvatel z toho 11 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení