Již devětasedmdesátou divadelní sezonu má před sebou Horácké divadlo Jihlava. Plánuje během jí šest premiér, polovina z nich bude zároveň celorepublikovou premiérou.

Umělecký soubor již v sobotu 8. září představí první letošní titul, kterým bude Tisícročná včela. Toto dílo v podobě činohry nebylo doposud nikdy ztvárněno. Autor románu Petr Jaroš byl prý tímto záměrem překvapený, ale nakonec se mu zpracování zalíbilo a plánuje se zúčastnit generálky i premiéry. „Československé vztahy fungují dobře,“ uvedla Simona Petrů, která se stará o dramaturgii.

Letošní Československá sezona nabídne jako další hru příběh svatého Václava, který bude zasazen do současnosti a pak se přes třicátá a padesátá léta dostane až k Žebrácké opeře od Václava Havla. Poslední premiérou pak bude v květnu hra Zahrádky od jihlavského Martina Koláře.

První premiéře nové sezony bude předcházet Den otevřených dveří. Od devíti hodin ráno do jedné odpolední si mohou zájemci prohlédnout divadlo. V tento den bude možné také zakoupit vstupenky na září a říjen výhodněji.

Jihlavský Prior.
Prior? Zřejmě zůstane v centru Jihlavy i po revitalizaci náměstí

Co se vstupenek týká, stále větší zájem je o jejich nákup on-line prostřednictvím webu divadla. „Nově lze tímto způsobem koupit či rezervovat také předplatné na celou sezónu,“ uvedla mluvčí Miroslava Kvíčalová. V minulé sezoně vzrostl zájem také o kupónové předplatné, které lze využít na libovolné tituly a v předem nespecifikovaný čas.

Novinkou pro letošní sezonu je pak takzvané Flexi předplatné. „Zatímco klasické předplatné preferují diváci s pevným řádem, pro něž je záruka místa a dne návštěvy divadla výhodou, Flexi předplatné je naopak pro diváky, kteří si termín vyberou dle svých časových možností,“ vysvětlila mluvčí. Mají tedy předplacený vstup na konkrétní hru, ale čas si vyberou sami. I v tomto případě je blok šesti kuponů za zvýhodněnou cenu a lze ho zakoupit v pokladně.

Zatímco návštěvnost divadla poslední tři roky stoupá a loni se dostala na sedmašedesát tisíc osob, zájem o předplatné naopak klesá. Je zejména u starší generace, která s oblibou využívá i možnost svozové dopravy do divadla a zpět. „Divadlo by nemělo být jen o číslech, důležité je, co se v něm odehrává,“ podotkl jeho ředitel Ondrej Remiáš.

Na budově divadla ještě probíhají poslední úpravy před zahájením sezony. Jedná se o opravy částí fasády, při kterém je instalováno scénické osvětlení na fasády moderní i historické budovy divadla. Bude možné měnit barevnou škálu a intenzitu osvětlení. „Divadlo bude nasvícené, když se bude hrát, takže téměř denně,“ usmál se Remiáš.