Henčovské letiště na okraji Jihlavy se chystá na mimořádnou událost. Na konci srpna travnatou letištní plochu zaplní stovky letadel, 
v rámci letošního jubilejního Horáckého leteckého dne se chtějí organizátoři pokusit 
o stanovení českého rekordu.

Horácký letecký den, jehož smyslem je propagovat letectví i samotné letiště, se letos uskuteční popětadvacáté a přináší celou řadu zajímavých novinek. A nejspíš bude i příležitostí mluvit o vybudování moderní zpevněné ranveje, která by význam letiště, krajského města i celé Vysočiny zase o něco posílila.

Správa letiště v Jihlavě-Henčově by vybudování zpevněné dráhy pochopitelně přivítala. „Samozřejmě, že vybudováním zpevněné dráhy význam letiště vzroste. Vždyť Jihlava zůstává jediným krajským městem, které dosud takovou dráhu nemá," připomněl Lubomír Navrátil, předseda jihlavského aeroklubu 
i ředitel letošních Horáckých leteckých dnů v jedné osobě.

Současně ale dodal, že aeroklub má na investice spojené s rozvojem a modernizací letiště pouze okrajový vliv. „My se v první řadě soustředíme na klubovou činnost, 
v těchto dnech v první řadě na přípravu Horáckého leteckého dne," dodal Navrátil.

Jaroslav Vymazal, primátor Jihlavy, která je vlastníkem pozemků v areálu letiště, na nichž má zpevněná ranvej vzniknout, naopak spojitost vidí. „Zpevněná dráha může pomoci rozšíření aktivit aeroklubu. Nejen jeho aktivity naopak ukazují, že investice má smysl," poznamenal Vymazal.

Vzápětí dodal, že příprava výstavby zpevněné dráhy 
v současnosti konečně směřuje k hmatatelnému výsledku. Záměr už podpořila zastupitelstva jak města, tak kraje, hotový je projekt, stavět by se mělo začít nejpozději v příštím roce.

I kdyby se příprava samotné stavby ještě znovu zkomplikovala, letošní Horácký letecký den bude v řadě ohledů přelomový. Poprvé se uskuteční ještě v čase prázdnin, organizátoři chystají program na víkend 23. a 24. srpna.

Důvodů bylo hned několik. V září, kdy se konalo předešlých 24 ročníků, nebylo stoprocentní spolehnutí na počasí. A nový termín si vyžádala i skutečnost, že letos poprvé pořádá přehlídku společně s Aeroklubem Jihlava ještě Letecká amatérská asociace, která sdružuje ty, kteří se věnují nekomerčnímu, rekreačnímu a sportovnímu létání.

Právě díky tomuto partnerovi nadšenci z jihlavského aeroklubu věří, že se jim 
v rámci připraveného mezinárodního sletu letadel podaří stanovit rekord v počtu letadel shromážděných na jednom místě. „Předpokládáme, že bychom na henčovském letišti mohli napočítat tři sta letadel, což je počet, který nikdy na žádném českém letišti nebyl zaznamenán," přiblížil na konkrétním čísle rozsah letošního Horáckého leteckého dne Lubomír Navrátil. Na vše dohlédne pelhřimovská agentura Dobrý den, která databázi rekordů spravuje.

Dvoudenní program na jihlavském letišti o předposledním prázdninovém víkendu bude pochopitelně daleko bohatší, pořadatelé slibují akrobacii i řadu lákavých ukázek. Pokud se záměr s modernizací letiště podaří naplnit, příští Horácký letecký den by mohl být ještě zřetelněji reprezentativní.

Novodobá historie leteckých dnů na jihlavském letišti se datuje od roku 1990. Horácký letecký den byl zrušen pouze jednou, a sice po teroristických útocích ve Spojených státech 11. září 2001.

V průběhu uplynulých 24 let vystoupili na jihlavském Horáckém leteckém dni špičkoví letečtí akrobati a letecká esa, jako například Martin Stáhalík, Ivan Tuček či Petr Jirmus.