Představí se také Petr Biskup nebo Miloš Ramert na kluzáku, nejlepší předváděcí pilot bezmotorové akrobacie na světě. K vidění bude také několik unikátních létajících strojů, například Polikarpov z Druhé světové války nebo Aero Baby, replika úspěšného československého letadla meziválečného období.

„Účastním se Leteckého dne už poněkolikáté, ale těším se strašně," přiznal Miloš Ramert. Chystá vystoupení s hudbou a dýmovnicemi, které podle jeho slov, vždy zapůsobí i na přítomné paní a slečny.

Akce nezapomíná ani na rodiny s dětmi. Především pro ně zde bude nachystaný bohatý doprovodný program. „Připravujeme Horácký autosalon, tedy výstavu automobilových prodejců i výstavu veteránů, kterých by mohlo přijet až pět desítek," řekl předseda Aeroklubu Jihlava Lubomír Navrátil.

Na nejmenší návštěvníky i jejich hravé rodiče bude čekat zábavný lunapark a skákací hrady. Po zkušenostech z minulých ročníků čeká předseda aeroklubu mezi třemi a tisíci návštěvníků.

Na tom, kolik lidí nakonec na letiště v Henčově přijde, se však rozhodující měrou podepíše počasí. „Nesmí pršet ani foukat, mraky také nesmí být příliš nízko," podotkl Navrátil. Předpověď prý pečlivě sleduje a vypadá to nadějně, jisté to však není nikdy.

Jeho osobními favority na programu jsou bitevní vrtulník Kobra a Martin Šonka. Kvůli jeho vystoupení se hýbalo i termínem letošního leteckého dne. „Znám Martina osobně, takže domluva trochu jednodušší. Ale kalendář má opravdu velmi plný, létá po celém světě, takže jsme se mu přizpůsobili," vysvětlil Lubomír Navrátil. Zdůraznil, že Šonka, sedmatřicetiletý rodák ze Dvora Králové nad Labem a otec dvou dětí, patří do nejužší světové  špičky.

Letmý pohled do sbírky Šonkových medailí jeho slova bezpochyby potvrzuje. Je to vůbec první Čech v prestižní světové sérii Red Bull Air Race. Více než deset let také pracoval jako stíhací pilot, v posledních několika letech především na gripenech. Letos v létě Martin Šonka se opět stal akrobatickým vicemistrem světa v kategorii freestyle.