Opozice se obává, že tento krok zlikviduje hokej v Jihlavě. Jde zejména o A-tým Dukly Jihlava, který bude muset cestovat na zápasy a v případě extraligy to bude dle Pavla Šlechtického (KSČM) neřešitelný problém. Bývalý primátor a současný zastupitel Rudolf Chloupek (ČSSD) se obává, že děti na sport rezignují, protože rodiče nebudou mít možnost je vozit na tréninky do jiných měst. Koalice slibuje, že v případě uzavření zimáčku během stavby pořídí mobilní plochu s plnohodnotným ledem.

Koalice tak preferuje stavbu na místě současného HZS z časových i finančních důvodů, opozice by preferovala opravu střechy stadionu a stavbu na zelené louce, už jen kvůli přislíbeným dotacím od kraje a státu. Hejtmanství se k podpoře stavby nového zimního stadionu staví rezervovaně. „Stavíme krajský objekt a budeme naléhat na kolegy z kraje, aby nás v tom podpořili,“ odvětil David Beke (ODS), který vede pracovní skupinu řešící otázku stadionu.

Náměstek primátorka Vít Zeman (Žijeme Jihlavou) připomněl, že více než deset let zpátky je trend stavět hokejové haly v centru města. „Poté, co se postavil zimáček, bylo místo, kde by mohl HZS stát, zafixováno,“ dodal. Pokud by se mělo stavět v centru, bylo by dle Chloupka možné využít například stadion Sokola Bedřichov nebo současné autobusové nádraží. Až za několik let vznikne Centrální dopravní terminál (CDT), bude tato plocha volná. Podle Bekeho ale pracovní skupina zvážila všechny varianty.

Nedělní akce v Polné.
Děti mastily karty s polenskými čerty

Svůj pohled přidal i architekt Ladislav Koukal. „Bohužel se domnívám, že chybí argumenty pro rozhodování. Důvodová zpráva postrádá posouzení, chybí analýza s podobnými variantami a i popis silných a slabých stránek je trochu dělán tak, aby to vyšlo na variantu, kterou jsem si předem vybral. Kalkulace mi vyšly trochu jinak, než jak jsou prezentovány,“ řekl.

V podobném duchu přitom už před zastupitelstvem hovořil opoziční zastupitel Radek Popelka (ANO), v jehož gesci náměstka byl HZS v minulém funkčním období, když řekl: „Pracovní skupina pravděpodobně probíhá velice zvláštním způsobem. Určíme si cíl a potom k němu hledáme cestu nebo zdůvodňujeme rozhodnutí jedince.“

Chloupek ještě před začátkem zasedání zastupitelstva kritizoval, že rozhodnutí padlo hned druhý den po ustavujícím zastupitelstvu. „Tady se hovoří o opravě HZS od roku 2006 a najednou jsou všichni za den hotoví? Dovolím si o tom silně zapochybovat,“ uvažoval nahlas a dodal: „Obávám se, že zimní stadion v tomto funkčním období postaven nebude a budeme rádi, když bude zahájena demolice.“

Před jednáním se k problematice vyjádřil i Popelka. „Investice do nového zimního stadionu ovlivní veškeré ostatní investice statutárního města Jihlavy na dobu dalších deseti až dvaceti let. Máme zde rozjetý projekt revitalizace náměstí, před zahájením je projekt CDT. Tyto investice tím, že zbouráme zimní stadion a postavíme na jeho místě nový, rušíme. Jihlava na to nebude mít prostředky,“ varoval.

Ilustrační foto
Hnutí ANO dostalo Finanční a Kontrolní výbor

Stále preferuje opravu střechy, která poslouží dalších dvacet let, a připravovat stavbu nové haly na zelené louce. Beke připustil, že se jedná o „největší jednorázovou investici od roku 89, která bude mít nepochybně dlouhodobý vliv na hospodaření města“.

Kritizován byl i nedostatek parkovacích míst u nové arény, plány koalice ale počítají s využíváním MHD a také s vznikem CDT nedaleko stadionu. „Pořád se bojíme, kde zaparkujeme. Teď tam sedm tisíc lidí také zaparkovalo, tak budou parkovat stejně, akorát jim vybudujeme parkoviště ještě pod zimákem,“ vzpomněl Zeman na návštěvnost z minulé zimy, kdy se v krajském městě hrála extraliga.

Na slova Zemana, že je třeba dát novou tvář nejen ulicím v okolí stadionu, ale také přilehlým Smetanovým sadům reagoval rázně Radek Popelka (ANO). „Jestliže chcete zrevitalizovat park u zimního stadionu, tak tam rovnou postavme zimák. A potom může být park místo té haly, která se dá následně zbourat. Zimák by mohl fungovat do té doby, než se postaví nový a pak bychom založili nový park. Ušetřili bychom spoustu peněz,“ navrhl.

S další radikální myšlenkou přišel Vít Schrek (ODS). „Jestli se nedohodneme, pojďme se zeptat padesáti tisíc obyvatel města Jihlavy, jestli chtějí novou arénu nebo tu miliardu proinvestujeme jiným způsobem. Třeba obyvatelé řeknou, my chceme, abyste postavili byty pro mladé rodiny nebo velkou koncertní síň pro filharmonii a na stadion vůbec nedojde. Třeba z toho vyjde něco zajímavého,“ vyzval kolegy. Opoziční zastupitel Petr Paul (SPD) s myšlenkou referenda souhlasí, zeptal by se ale pouze na lokalitu nového stadionu.

Slova se ujal také jednatel Dukly Jihlava a bývalý hokejista Bedřich Ščerban. „Obávám se, že pokud budeme stavět multifunkční arénu na stejném místě, vyjde nás to velmi draze a to nejen finančně,“ uvedl a dodal: „V situaci, ve které jsme dneska, je lepší stavět arénu v jiné lokalitě.“ Zeman vzápětí ujistil zastupitele, že si uvědomuje význam značky Dukla. Je přesvědčený, že v dlouhodobém hledisku je zvolená varianta optimální.

Peníze - ilustrační foto.
Hejtmanství má rozpočet na rok 2019, myslí v něm na budoucnost