Zatím jen minimum prodejců tvrdého alkoholu na Jihlavsku si vyřídilo potřebnou koncesi na prodej lihu a lihovin.

Podle novely živnostenského zákona, která zavádí novou koncesovanou živnost prodeje kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin, si prodejci musí vyřídit koncesi do 17. dubna tohoto roku.

Dosud to u jihlavského živnostenského úřadu udělaly ze tří a půl tisícovek prodejců slabé dvě stovky podnikatelů. „Bez koncese jim právo prodávat líh a lihoviny zanikne. V případě pokračování prodeje bez koncese hrozí v krajním případě pokuta až jeden milion korun," nabádá k včasnému vyřízení vedoucí živnostenského úřadu v Jihlavě Irena Niklová. Za lihovinu se považuje ten alkohol, který obsahuje více než patnáct objemových procent ethanolu.

Jedním z těch, kdo si ještě koncesi nestihl vyřídit, je Jan Rychetský, který provozuje například jihlavskou Pivovarskou restauraci. „Na vyřízení se pracuje. Myslím si, že je to blbost, pro nás jen další papírování. Když někdo bude chtít s alkoholem nějak kšeftovat, nějak to obejít, tak si cestu najde. Já beru alkohol od velké firmy, která má kolky a vše další v pořádku. Je to nesmysl, to musí jít stát na ty velké ryby, a ne aby honil nás," myslí si Jan Rychetský.

K získání koncese na živnostenském úřadě stačí podnikatelům pouze občanský průkaz. „Důležité je, aby měli buď živnost volnou na prodej, nebo jako živnost hostinskou činnost. To si ověříme přímo u nás v živnostenském rejstříku. Žádost vyplňujeme v počítači. Tu vytiskneme a žadatel ji pouze podepíše," informoval již dříve vedoucí registračního oddělení obecního živnostenského úřadu v Jihlavě Jan Kubišta. Pokud si koncesi podnikatelé stihnou vyřídit do 17. dubna, neplatí za ni žádný poplatek.

Získanou koncesi nemusí mít podnikatelé v provozovnách vyvěšenou. Případná kontrola ze živnostenského úřadu si v počítači sama ověří, zda koncesi podnikatel vlastní.

Od počátku prosince platí také nový zákon o povinném značení lihu. „Všechny osoby, které budou prodávat líh a lihoviny v maloobchodě, velkoobchodě nebo v rámci například hostinské činnosti, mají nově za povinnost nakupovat výhradně od registrovaných distributorů nebo přímo od registrovaných osob povinných značit líh," upozornila Irena Niklová. Seznamy těchto osob jsou veřejně přístupné na internetových stránkách celní správy.