V Třešti se v těchto dnech koná celostátní setkání mladých lidí, kteří se dobrovolně věnují práci s vrstevníky nebo s dětmi. Akce začala 
v neděli, skončí v sobotu. Má prohloubit aktivitu mladých lidí v katolické církvi a přinést novou inspiraci. „Zároveň je pro ně i odměnou a chce být výrazem skutečnosti, že církvi na pracovnících s mládeží záleží a že si jejich služby váží," sdělila tisková mluvčí setkání Anna Bekárková.

Programu se zúčastní přes 500 mladých lidí z celé České republiky. Během týdne přije-la nebo přijede také většina českých a moravských biskupů. Každý z nich má připravenou jednu přednášku a s mladými se účastní mši svaté.

Podle ředitele sekce pro mládež České biskupské konference Jana Balíka mladých vedoucích neustále přibývá.

„V dnešní době se setkávání mladých v malých skupinkách znovu vrací do módy. 
V 80. letech to přitom bylo úplně běžné, bohužel v 90. letech zájem o setkávání hodně poklesl. Jsem proto moc rád, že se vše vrací do starých kolejí," uvedl Balík.

Novým a velmi oblíbeným trendem se pro vedoucí stalo také pořádání různých táborů a prázdninových akcí. „Zvýšený zájem je také o centra života mládeže, což jsou domy, ve kterých jeden nebo dva roky žije kněz spolu s mladými lidmi. Jedná se o český 
vynález. V současné době je 
v České republice osm takovýchto domů, nejblíže je ten v Osové Bítýšce. Jsme velice rádi, že tento nápad už převzali naši sousedé ze Slovenska," doplnil Balík.

Diskutovat s mladými ne-jen o církevních tématech
přijel například Tomáš Holub, bývalý vojenský kaplan 
v Bosně a Hercegovině. Zájemce o světové dění v církvi zase zaujala přednáška kardinála Dominika Duky o papeži Františkovi.

Mezi dalšími hosty byl například bývalý velvyslanec České republiky ve Francii 
a spolupracovník prezidenta Václava Havla Pavel Fischer, který společně se svou manželkou Klárou hovořili o rodině. S mladými si přijela popovídat také doktorka psychiatrie Jitka Krausová.

Po všechny dny zajišťují ob-čerstvení dobrovolníci z místních farností.

„Na Batelovsku se upeklo přes pět set bábovek, máme tu spoustu různých dobrot, za které jsme moc vděční," informovala Marie Světničková, která má jídlo na staros-
ti.

Setkání organizuje Sekce pro mládež České biskupské konference a Asociace křesťanských sdružení mládeže.

MARKÉTA JELÍNKOVÁ