Ještě ve čtvrtek odpoledne budeme výstavu instalovat. Očekávám, že se sejde tak tři sta druhů hub," sdělil předseda Mykologického klubu Jihlava Jiří Burel.

Letošní houbařská sezona byla podle Burela lepší než loňská. Přispělo k tomu chladnější počasí s častějšími srážkami. „Především se dařilo houbám na Pelhřimovsku a na Žďársku, srpen už byl potom výrazně slabší," zhodnotil sezonu Jiří Burel.

S tím souhlasí také houbař Petr Mareček z Jihlavska, který si letos opravdu užil. „Mám oblíbená místa, na kterých jsem našel jeden den dva plné koše praváků, babek, suchohřibů a také nějaké ty růžovky," vyjmenoval nadšený houbař. „Moje manželka má vždycky velkou radost, protože to přinesu a společně potom některé houby nakrájíme 
na sušení či na naložení a samozřejmě se odměníme také řízky a smaženicí," usmál se Mareček.

HOLUBINKY ROSTOU

Také mykology při sobotní procházce po lese kolem Větrného Jeníkova úroda potěšila. „Navzdory panujícím letním teplotám a téměř absenci vláhy v posledních dnech nás les mile překvapil. Vedoucí vycházky Eva Hejsková totiž vybrala lokalitu, kde houby opravdu rostly," poznamenal mykolog Burel.

Během vycházky našli houbaři především holubinky, ryzce, několik pavučinců, čirůvky, šťavnatky a další druhy. „Mě osobně samozřejmě nejvíce zaujaly vzácnější druhy hub, jako jsou pavučinec datlí, ryzec zelenající, ryzec olšový, rovetka cizopasná nebo čirůvka buková," dodal Burel.

Co se týče nadcházející výstavy v jihlavském muzeu, Jiří Burel očekává, že ještě se svými úlovky přijdou sami návštěvníci. „Součástí výstavy je bezplatná mykologická poradna. Houby noste celé a neočištěné," uvedl mykolog. Návštěvnicky nejatraktivnější jsou podle něj houby, které jsou něčím zajímavé a exotické.

Mykologická dvoudenní akce se koná ve velkém výstavním sále Muzea Vysočiny na Masarykově náměstí v Jihlavě. Otevřeno je po oba dva dny od 9 do 17 hodin, v době od 12 do 12.30 je zavřeno. Vstupné pro dospělé činí dvacet korun, děti zaplatí 10 korun.