Díky jejímu projektu Houpačky do krajiny už bylo po celé České republice nainstalováno jednasedmdesát houpaček pod širým nebem. Tři z nich jsou i v Kraji Vysočina.

Už v roce 2014 byla jedna z houpaček zavěšena poblíž Dolní Libochové na Žďársku. „Pořád tam je, před měsícem jsem se na ní osobně houpal,“ pousmál se Pavel Koukola, otec navrhovatelky, která místo do projektu přihlásila.

Houpačku, kterou lze najít pár metrů od stezky vedoucí k oblíbenému turistickému cíli - Trenckově rokli, může vyzkoušet každý, kdo jde právě kolem. „Je odtamtud moc pěkný výhled do okolí,“ podotkl Pavel Koukola.

Další z houpaček v Kraji Vysočina se nachází na Jihlavsku v Loučkách, místní části Vilance. Tamní houpačka byla v září roku 2015 zavěšena na mohutnou lípu uprostřed návsi.

Poslední z trojice houpaček v krajině Vysočiny se nachází na Havlíčkobrodsku. V obci Horní Krupá na naučné stezce zvané Za Humny, kterou spravuje ekologické centrum Chaloupky. „Houpačka je součástí naučné stezky, ta je navštěvována prakticky neustále. Přes školní rok tam pořádáme výukové programy pro školy a přes léto tam zase pobývají táborníci,“ sdělila Iva Kopecká z ekocentra Chaloupky.

A kde vlastně vznikl nápad zavěšovat houpačky do přírody? „V lese plném starých křivolakých buků s krásným výhledem do krajiny. Tam jsme si řekli, že by bylo zajímavé na takové místo upozornit a zároveň umožnit lidem zastavení, rozhlédnutí. Nechtěli jsme ovšem jedinečnost místa připomínat nějakou naučnou tabulí, která by možná kouzlo lokality zničila. Tak nás napadla houpačka. Je to taková užitná naučná tabule,“ vysvětlil Daniel Matějka z neziskové organizace naOKRAJI.

Houpačky známe odmalička. Snad neexistuje nikdo, kdo se aspoň jednou v životě nepohoupal. Houpačka ve volné krajině přináší kromě samotného požitku z houpání ještě jednu výhodu – unikátní výhled. „Pokud bude mít o houpačku zájem i někdo další, stačí nás kontaktovat. Zašleme mu jednoduchý formulář, kde vyplní základní údaje o vybrané lokalitě, název houpačky a podobně. Důležité je, aby byl vyřízen souhlas s vlastníkem pozemku a strom, na který bude houpačka pověšena, měl dostatečně silné větve. My vyrobíme houpačku a opatříme ji názvem. Poté žadatel houpačku dostane i s návodem jak ji zavěsit, aby nedošlo k poškození stromu. Zavěšenou houpačku poté zařadíme do naší internetové databáze, kterou lze najít na adrese http://www.naokraji.cz/houpacky/ . Spoléháme také na to, že každý, kdo houpačku věší, o ni i nadále pečuje, kontroluje její stav a dbá na to, aby neudělala více škody než užitku,“ informoval případné zájemce Daniel Matějka.