Zápach z cigaret v restauracích je už ale minulostí. Návštěvníci, kteří si chtějí zapálit, musejí vyjít z restaurace ven na ulici anebo sedět na letních zahrádkách. Lidem, bydlícím nad restauracemi, to ale vadí. Stěžují si totiž na hlučnost kuřáků.

„Rušení nočního klidu je překročení 42 decibelů. Strážníci ale nemají v uších hlukoměr. Záleží to tedy na jejich subjektivním hodnocení. Hovořící dvojice normálním hlasem není rušení nočního klidu," sdělil zástupce ředitele Městské policie Jihlava Stanislav Maštera.

Právě se začátkem teplých večerů, kdy lidé spí s otevřenými okny, jsou oznámení nočního klidu mnohem častější. „V centru města denně řešíme asi desítky přestupků," uvedl Maštera. Protikuřácký zákon je pro strážníky novou záležitostí. Navíc od 1. července se budou měnit i postihy kuřáků, kteří svým neohleduplným chováním ruší noční klid. „Hrozí jim napomenutí, pokuta a předání správnímu orgánu," vyjmenoval Maštera.

Jak tedy zjistit, zda neohleduplní sousedé či kuřáci ruší noční klid? Na mobilních telefonech existují různé aplikace, které dokáží změřit hluk. "Měří však pouze orientačně. Nelze potom na jejich základě dávat sankce," uvedl ředitel Ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina Jiří Kos.

Na Krajskou hygienickou stanici se lidé s problémem rušení nočního klidu moc neobracejí. "Jelikož na předzahrádkách restaurací můžeme měřit například jen cinkání půllitrů. Hlasové projevy lidí nejsou totiž chápány jako rušení nočního klidu. Hlukové limity nemají i nahlášené hudební produkce. Limitována je pouze jejich doba trvání a počet. Záleží na radnici, jak definuje noční klid ve svém městě," dodal Kos.

Vedení jihlavské radnice vyšlo vstříc několika restauračním zařízením. Podala si totiž žádost, aby jejich návštěvníci mohli kouřit ve vnitrobloku na dvorku. „Po dohodě a souhlasu s okolními vlastníky ostatních nemovitostí, jsme jim povolili vybudovat na dvorku kuřácké místo. Kouřit se tam ale smí jen do deseti hodin, protože potom je noční klid," řekl náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL).

„Beru to jako test naší společnosti a hlavně tolerance. Je to totiž o toleranci lidí, kteří si uvědomují, že svým chováním mohou narušovat soukromí ostatních," dodal Kalina. Podle jihlavských strážníků si zatím nikdo nestěžoval na zápach kouře a hluk ve vnitroblocích.

Pokuta hrozí i kuřákovi, který odhodí nedopalek cigarety na zem. „Vidět ho, jak odhazuje nedopalek na zem, je ale docela náhoda," dodal Maštera. Protikuřácký zákon je účinný od letošního 31. května. Od té doby si lidé už cigaretu nezapálí ani v nemocnicích, trestné je třeba i kouření na zastávkách městské hromadné dopravy.