Hrad Štamberk už několik desítek let umožňuje odborníkům studovat hmotnou kulturu středověké doby, tehdejší stavební technologie a zvyklosti, včetně využití nejrůznějších materiálů. Kniha vznikla v krátké době po dokončení nedávného archeologického výzkumu hradu a jeho částečné rekonstrukci.

Zdroj: Deník/Zuzana Musilová

Nová publikace podává informace o přírodním prostředí, historii, archeologii, památkové obnově, mýtech i turistických informacích spojených s hradem. Potěší milovníky památek i odborníky.

„Kniha je výsledkem spolupráce přímých účastníků starých i nových výzkumů a rekonstrukce hradu. Podíleli se na ni odborníci z několika institucí. Obsahově kniha přináší dosud nejrozsáhlejší soubor poznatků o hradu z pohledu různých disciplín,“ sdělil jeden ze spoluautorů Jakub Novotný.

Na vytížené křižovatce u Cityparku zatím jezdí dvanácti směry auta. Za pár let budou mít stejnou možnost i trolejbusy.
Celosvětový unikát. Trolejbusy u Cityparku v Jihlavě budou jezdit dvanácti směry

Na vzniku knihy se podílel Josef Bláha z Univerzity Palackého v Olomouci, který na Štamberku prováděl archeologický výzkum v šedesátých letech, dále Jaroslav Buzek, Miloš Drdácký, Jakub Novotný a Michaela Ramešová z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd České republiky, Stanislav Vohryzek z telčského pracoviště Národního památkového ústavu a David Zimola z Muzea Vysočiny Jihlava.

Slavnostní křest knihy Hrad Štamberk u Telče se uskuteční úterý 14. května v sedmnáct hodin v sále Lannerova domu v Telči na Hradecké ulici.

„Součástí bude mimo jiné představení autorského kolektivu či krátký dobový film z prvních archeologických průzkumů hradu. Účastníci se také seznámí s historií hradu a se zajímavostmi z archeologických nálezů v jeho lokalitě. Knihu bude možné na místě zakoupit,“ upřesnil dále Novotný.