Hradozámecká noc se uskuteční na více než osmdesáti památkách po celém Česku, hlavním dějištěm bude ale Vysočina. Zámek v Náměšti nad Oslavou totiž převezme symbolickou štafetu od Karlštejna a hlavní program se bude konat na Vysočině. „Žerotínský zámek byl pro nás jasnou volbou. Hradozámecká noc v Náměšti je totiž jedním z vrcholů letošního Roku renesanční šlechty, ve kterém se snažíme veřejnosti připomenout a přiblížit významné šlechtické rody období renesance,“ vysvětlila volbu zámku generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Výjimečně bude v Náměšti zpřístupněna také panská oratoř zámecké kaple a interiéry prohlídkových okruhů doplní květinové aranže a v zámecké knihovně budou koncerty.

Telčský zámek v rámci akce nabídne noční hrané prohlídky nesoucí název Píseň pro Zachariáše z Hradce. S nejdůležitějšími momenty historie seznámí návštěvníky členové divadelního souboru Tyl Dačice. „Uvidíte Zachariáše z Hradce, Kateřinu z Valdštejna nebo Perchtu z Rožmberka jako bílou paní, ale i další významné postavy telčské historie, které se představí se svými kladnými i zápornými vlastnostmi popsanými v kronikách či pověstech,“ přiblížil představení kastelán telčského zámku Bohumil Norek.

V sobotu 26. srpna bude mimořádně otevřen i kostel svatého Víta v Zahrádce na Havlíčkobrodsku. Tam na návštěvníky čekají od šesti hodin večer kostýmované prohlídky. Program zakončí ohňostroj.