Samozřejmě v celých prostorách hradů i v dalších historických památkách na Vysočině platí stále hygienická opatření. Roušky, rozestupy a dezinfekce. Na otevření památek se těšila například Jana Musílková z Havlíčkova Brodu. „Historie je můj koníček. Hrad a muzeum je pro mě zajímavější než hospoda,“ poznamenala. Podle kastelána Šímy si v Ledči si každý najde to, co ho zajímá. „Například muzejní okruh, dětský okruh. Návštěvu muzea Jaroslava Foglara a muzeum sklářství na Vysočině. Tato expozice je nová a zvlášť zajímavá,“ upřesnil Šíma.

Bránu otevřel také státní hrad Lipnice nad Sázavou. „S jednou malou úpravou. Zrušili jsme rodinné vstupné ale snížili vstupné pro děti,“ informoval kastelán Marek Hanzlík. Návštěvníci si mohou prohlédnout celý hrad a hradní muzeum.

Wellness na Laguně v Třebíči.
Kdy se otevřou bazény na Vysočině? Ve středu v Jihlavě a ve Žďáru

Pouze částečně se otevírá návštěvníkům zámek v Telči. V současné době jsou tady v plném proudu stavební práce. Přístupný je proto jen základní okruh. Také zámek v Kamenici nad Lipou je otevřený již od června. Návštěvníky přivítá muzeum, kavárna i galerie.

Moravské Versailles. To je zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. „Otvíráme od června. Nejzajímavější je zřejmě výstava, která se týká majitelů zámku, rodiny Questenberků,“ upřesnil kastelán Radim Petr. Otevřený je i zámek v Náměšti nad Oslavou. „Pozval bych návštěvníky na prohlídku apartmánu hraběte Haugwitze, který představuje soukromý život majitele panství a také na vernisáž výstavy kováře Pavla Tasovského Léčba železem a ohněm,“ upozornil kastelán Marek Buš. Na přísnou kontrolu se musejí připravit turisté, kteří chtějí od června vidět hrad Kámen. Musí mít RT-PCR test starý nejvýše 7 dní, nebo, nebo negativní antigenní test starý nejvýše 72 hodin laboratorně potvrzené prodělání onemocnění covid-19, které není starší jak 180 dní, nebo doloží, že jsou očkováni aspoň jednou proti covidu-19.

Od června otevřené památky a zajímavosti

hrad Ledeč nad Sázavou – muzeum Jaroslava Foglara a muzeum sklářství

hrad Lipnice nad Sázavou – hrad a muzeum

zámek Telč – obytné místnosti majitelů zámku

zámek Kamenice Nad Lipou – muzeum porcelánu a tisku, kavárna, galerie

zámek Jaroměřice nad Rokytnou – život rodiny Questenberků výstava

zámek Náměšť nad Oslavou – apartmán hraběte Haugwitze

zámek Příseka – muzeum autíček a kavárna

zámek Žďár nad Sázavou – zahrady Kinských

zámek Polná – výstava řemesel, historie hradu, stará škola a muzeum hodin

hrad Kámen - interiéry hradu