V neděli to bude přesně rok, co v parku naproti jihlavskému gymnáziu stojí obnovená socha prvního československého prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka (TGM). V pátek poprvé se u sochy konalo uctění státního svátku Dne vzniku samostatné Československé republiky, kterému přihlížely desítky lidí, včetně pamětníků.

Socha je nejen symbolem demokratického odkazu první republiky a prezidenta Masaryka. Má být ale i mementem všech totalitních hrůz. Autor původní sochy TGM, sochař Jiří Šlezinger, byl totiž před více než padesáti lety umučen v komunistickém lágru. Samotná socha u jihlavského gymnázia stála třináct let, než ji komunisté nechali odstranit.

Na to si v pátek vzpomněl i Zdeněk Geist z Jihlavy. I on byl za minulého režimu perzekuován. „Pamatuji si, když socha stála u gymnázia, byla dobrým symbolem pro studenty, měli ji přímo na očích. A pak jednou v noci zmizela. Komunisté asi neměli odvahu udělat to přes den. Nikdo dlouho nevěděl, kam se socha poděla," uvedl pamětník s tím, že navrácení sochy bylo dobrým krokem. „Jen je škoda, že se o to musí zasloužit skupina lidí pomocí sbírek a sponzorských darů, protože oficiální místa na to nemají peníze," doplnil Geist.

Jedno z hlavních poselství navrácené sochy v pátek připomněla Marie Bohuňovská, členka Spolku pro navrácení sochy TGM do Jihlavy. „Hrůzy všech totalitních režimů by se měly pořád dokola připomínat, aby se na ně nezapomnělo a nemohly se tak opakovat. Jen mám pocit, že v naší společnosti se právě teď děje něco, co opět směřuje k totalitě. My chceme dát najevo, že proti totalitě se má bojovat všemi možnými způsoby," uvedla Bohuňovská. Spolek proto plánuje celou řadu aktivit, které by se měly uskutečnit u příležitost dalšího státního svátku 17. listopadu (Den boje za svobodu a demokracii).

Sochu nedokončil

To, že bychom ani v dnešní době neměli zapomínat na odkaz prezidenta Masaryka, zdůraznil v pátek také primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal. „První republika je symbolem demokracie a svobody. Ukázalo se, že je to správná cesta, jak vystavět moderní občanskou společnost," vyjádřil se primátor.

Na kopii sochy TGM začal pracovat akademický sochař Roman Richtermoc, který ale před jejím dokončením zemřel. Sochu proto museli dokončit jeho synové.

ZUZANA MUSILOVÁ