Aktovky, sešity, penály, pastelky a další nezbytnosti nejsou zrovna nejlevnější, rodiče budoucích školáků si ale umí poradit. „Čekala jsem, že ceny aktovek budou nižší, ale vybavení se dalo pořídit v setu, kdy to bylo za přijatelnou cenu. To už byl spíš náročnější výběr, jestli koupit školní batoh nebo aktovku,“ usmála se Kamila Fischerová, jejíž nejstarší dcerka bude chodit do první třídy v Lukách nad Jihlavou.

Ceny batohů se pohybují v řádech stovek až tisíc, kvalita jde často ruku v ruce s cenou. Například Topgal ale nabízí výprodejové kousky od 999 korun. „Ceny jsme od loňského roku neměnili,“ sdělila Deníku Alžběta Eichlerová z marketingu. Oxybag pak dokonce jeden typ aktovek zlevnil o patnáct procent, nově je o více než tři stovky levnější. Firma Baagl oproti loňsku zhruba o deset procent podražila, současné ceny jsou ale stále spíše pod průměrem. Lákavou cenu mají i batohy z druhé ruky, často velmi zachovalé.

Městská hromadná doprava v Jihlavě. Ilustrační foto.
Lepší spoj do práce i do školy: jihlavská MHD posiluje, chybí však řidiči

Oproti loňskému září se zvedly i ceny sešitů, pastelek a dalších pomůcek. „Nebylo to o moc, ale bylo to ještě loni koncem roku. Od té doby zůstávají stejné,“ řekla Zuzana Janů z Papírnictví Linda v Polné. Zákazníci si přitom letos dávají načas, v minulých letech začínali ve velkém nakupovat dva týdny před koncem prázdnin, letos tomu tak není. „Minulý týden byl problém extrémní teplo, teď je zase problém, že prší,“ odhadla v nadsázce Janů.

Na webu polenské školy už přitom je vypsané, co budou školáci potřebovat. „Myslím, že si rodiče rozmyslí koupit nový sešit, pokud ve starém jsou popsané dvě stránky. Prostě to vytrhnou a jede se dál. Šetří více než roky předtím,“ vypozorovala.

Prvňáci dostanou batůžky

Podle průzkumu společnosti Provident odhadují rodiče, že je pomůcky pro prvňáka vyjdou na tři tisíce korun. S výdaji jim pomáhají i školy. Prvňáčci dostávají pomůcky v hodnotě kolem pěti stovek, každá škola si je přitom nakupuje sama. Proto mohou být mezi jednotlivými školami i v rámci města mírné rozdíly. Nikde ale školáci nedostanou pomůcky za výrazně vyšší částku. „Když děti dostanou v první školní den něco navíc, je to stále majetek školy, který si jen půjčují na výuku a domů si ho neberou,“ vysvětlila například ředitelka ZŠ Jungmannova Ivana Málková.

Kraj Vysočina pak ještě prvňákům věnuje reflexní batoh zvyšující bezpečnost na silnici i v přírodě. Bude jich téměř pět tisíc šest set kusů, podobně jako v minulých letech. „Řada dětí se bude ve městě poprvé pohybovat samostatně bez doprovodu. Budou přecházet silnice a je důležité, aby byly viditelně označené,“ prohlásil hejtman Vítězslav Schrek.

Ilustrační foto.
Řidiči a školáci pod dohledem: policie na Vysočině chystá kontroly na silnicích

Ve Zhoři na Jihlavsku se dětem hodně věnují, čtvrtého září tam dostanou prvňáci vedle batůžku učebnice a pracovní sešity. „A v rámci projektů Ovoce do škol a Mléko do škol dostáváme v první školní den balíčky pro prvňáky,“ vyjmenoval ředitel zhořské základní školy Richard Března.

Minecraft a Ledové království

Ohledně designu už roky u kluků vede herní motiv ve stylu Minecraft spolu s Jurským parkem, popularitě se těší také auta. Dívky si oblíbily Ledové království a jednorožce. Malé děti pak mají nejradši zvířátka. „Zaznamenáváme velký zájem o plyšové aktovky s motivy zvířat, zejména mezi prvňáky. U starších školáků si získává popularitu kombinace černé a zlaté barvy v designu batohu, nazvaná Skate Gold,“ uvedla Marie Maláková z firmy Baagl. „Letos hodně jede Harry Potter,“ dodala Zuzana Janů.

Se stejným motivem pak může být batoh, kufřík, penál, pytlík na papuče, zástěra na výtvarnou výchovu a třeba i pláštěnka na batoh. Prvňákům rodiče kupují také zdravé lahve nebo boxy na svačinu.